Naszedł bardzo trudny czas dla osób bezdomnych oraz samotnych seniorów. Ci, którzy nie mają dachu nad głową, narażeni są na śmierć z wychłodzenia. To samo może spotkać starsze osoby, które wprawdzie mają gdzie mieszkać, ale mogą mieć trudności z nabyciem opału czy rozpaleniem w piecu. Reagujmy, gdy wiemy o takich przypadkach.
Policjanci i strażnicy miejscy kontrolują miejsca, o których wiedzą, że mogą przebywać w nich bezdomni. Informują tych ludzi, gdzie mogą uzyskać pomoc socjalną i medyczną oraz przenocować w cieple. Ale funkcjonariusze mogą nie znać wszystkich zakamarków, w których chronią się osoby w trudnej sytuacji życiowej. Jeśli zatem wiemy o kimś, kto mieszka na przykład w opuszczonym budynku, nie wahajmy się zawiadomić o tym odpowiednie służby – policję lub straż miejską. Nie przechodźmy też obojętnie, gdy widzimy kogoś leżącego na ławce czy wręcz na ziemi.
- Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie. Apelujemy do wszystkich o przekazywanie telefonicznej czy e-mailowej informacji do najbliższej jednostki policji o osobach bezdomnych, które w czasie niskich temperatur będą przebywać w miejscach, w których są zagrożeni zamarznięciem. Możliwość zgłoszenia, że ktoś potrzebuje wsparcia istnieje również za pośrednictwem internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy zaznaczyć na niej kategorię „osoba bezdomna wymagająca pomocy” i wskazać miejsce jej pobytu. Można również dodać opis, precyzując zgłoszenie – apelują policjanci, dodając: – Jednakże, jeśli ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy, należy działać szybko, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Mapa zagrożeń bezpieczeństwa znajduje się tutaj.
Foto: Pexels
Brak komentarzy