reklama

Media: Watykan prowadzi śledztwo w sprawie byłego ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej [AKTUALIZACJA]

, MAGAZYN, Wiadomości, 09.07.2020 12:05, red
Watykan zlecił dochodzenie sprawie zaniedbań bp. Tadeusza Rakoczego, byłego ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej.

Media: Watykan prowadzi śledztwo w sprawie byłego ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej [AKTUALIZACJA]

Niedawno papież Franciszek odwołał ze stanowiska biskupa diecezji kaliskiej Edwarda Janiaka. To była bezprecedensowa decyzja papieża, a ma związek z oskarżeniami, że miał ukrywać księdza pedofila.

Wszystko wskazuje na to, że takich sytuacji w Kościele jest więcej. W czwartek (9.07) media ogólnopolskie informują, że Watykan zlecił przeprowadzenie dochodzenia w sprawie zaniedbań, których kilkanaście lat temu miał się dopuścić bp Tadeusz Rakoczy, były ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.


Bp. Rakoczy ma 82 lata i od kilku lat przebywa na kościelnej emeryturze. Przez ponad 20 lat Rakoczy kierował diecezją bielsko-żywiecką. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że ko kurii bielskiej za jego rządów zgłosił się były ministrant molestowany w dzieciństwie przez księdza pedofila. Opowiedział swoją historię, prosił o ukaranie sprawcy.


Bp Rakoczy spotkał się z nim dwa razy - mężczyzna ma na to świadków, o molestowaniu poinformował na piśmie. Biskup, jak twierdzą informatorzy "Gazety Wyborczej", nic z tą wiedzą nie zrobił.

"Miało to dramatyczne konsekwencje, bo ksiądz pedofil wykorzystał potem kolejnego chłopca. Zareagował dopiero następca Rakoczego bp Roman Pindel, który wszczął postępowanie w sprawie księdza pedofila" - czytamy na portalu interia.pl.

Stanowisko w opisywanej sprawie zajęła diecezja bielsko-żywiecka:

"Diecezja Bielsko-Żywiecka nie otrzymała żadnych oficjalnych informacji od Stolicy Apostolskiej dotyczących rozpoczęcia postępowania względem Biskupa Tadeusza Rakoczego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań w prowadzeniu spraw o nadużycie seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony osoby duchownej.

Wiemy o tym, że Ofiara złożyła do Stolicy Apostolskiej skargę dotyczącą zaniedbań Biskupa Tadeusza Rakoczego.

Postępowanie zlecone przez Stolicę Apostolską prowadzi zwykle metropolita.

Pytania w sprawie ewentualnego postępowania prowadzonego przez Stolicę Apostolską należałoby kierować do Nuncjatury Apostolskiej.

Mając na uwadze dobro ofiar przestępstw seksualnych wobec osób niepełnoletnich oraz dochodzenie prawdy, Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel prosi o zgłaszanie wszelkich ewentualnych nadużyć do wyznaczonego w diecezji Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży:

Ksiądz Klaudiusz Dziki

Kuria Diecezjalna
Ul. Żeromskiego 5a
43-300 Bielsko-Biała
e-mail: [email protected]
Telefon: +48 734 176 655

Każde zgłoszenie jest przyjmowane z należytą uwagą i troską o ochronę dobra osoby pokrzywdzonej."


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

patriotaRP, 09.07.2020 15:50

"Ich prawdziwe cele " Czyli LGBT, Proszę niezdecydowanych w tych wyborach obejrzeć ten film żeby dowiedzieć się o co chodzi ! Już 27 państw w ostatnim czasie pozwala adoptować dzieci przez pary tej samej płci, Polska jeszcze się broni...