Laura i Szymon najpopularniejsze. A Dżesika i Brajan?

, MAGAZYN, Wiadomości, 07.10.2017 16:05, DK
Jakie imiona rodzice obecnie wybierają dla dzieci?
Laura i Szymon najpopularniejsze. A Dżesika i Brajan?


W lipcu 2017 roku Urząd Stanu Cywilnego w Wadowicach zarejestrował 114 urodzeń. Dla dziewczynek rodzice najczęściej wybierali imię Laura. Niewiele mniejszą popularnością cieszyły się imiona Hanna oraz Aleksandra. Natomiast wśród chłopców najpopularniejsze imiona to: Szymon, Filip, Antoni, Adam.


Coraz większą popularnością cieszą się imiona egzotyczne, lub angielskojęzyczne. Coraz więcej jest również angielskojęzycznych imion spolszczonych. Takich jak Dżesika, Brajan czy Kłentin.

Ostatnio media informowały, że 21 września w oświęcimskim szpitalu urodziła się Kendal Pcyman Karatas.


A co, jeżeli chcemy zmienić swoje imię ? Jest to możliwe, ale prawo polskie przewiduje jednak obostrzenia w tym zakresie.
Czy tego chcemy, czy nie, zmiana imienia i nazwiska może nastąpić jedynie z ważnych powodów, których katalog określony jest w ustawie. Warunki te wyglądają następująco:
1. gdy imię lub nazwisko jest ośmieszające, lub nielicujące z godnością człowieka,
2. gdy chcemy zmienić nazwisko na takie, którego faktycznie używamy,
3. gdy imię lub nazwisko zostały bezprawnie zmienione,
4. gdy chcemy zmienić imię lub nazwisko na takie, które jest zgodne z przepisami kraju, którego obywatelstwo również posiadamy.

Procedura zmiany nazwiska czy imienia w Polsce, nie jest tak skomplikowana jak by się mogło wydawać. Jeżeli jednak po prostu nie lubisz swojego imienia, nie możesz go zmienić.

 

 

 

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

infocar, 09.10.2017 09:16

@rafi To z powodów, które wymieniłeś (obawa przed ośmieszeniem), rodzice dają dzieciom takie imiona. Rodzą w PL, ale żyją i planują swoją przyszłość choćby w Wlk. Brytanii. Albo integracja, albo margines. A spolszczają, pomimo próśb rodziców, polscy urzędnicy.

taranczako, 09.10.2017 06:26

A może teraz taka moda aby siostra miała na imię Laura a brat Filon. Kto by tam pamiętał że Jan to imię zwycięskiego króla spod Wiednia, a Władysław spod Grunwaldu. Imię Władysław i "Wiesław" zdezawuowało się w Polsce pod koniec lat 60 tych. W ramach "walki z komuną" olano królewskie imiona. No i chodzą dumne "Moniki" i "Jolki", "Aleksandry" i "Hanny" "Szymony" i "Filipy" chociaż dziadek i babcia nosili imiona Józef i Bronisława, albo Franciszek i Stanisława ... Kto by tam czcił dziadka nadaniem wnukowi czy prawnukowi jego imienia ....

taranczako, 08.10.2017 17:01

Gdzie te swojskie Franki, Piotrki, Józki, Kazki, Staśki, Baśki, Władki, Jadźki jakby zapomniało młode pokolenie że były to imiona świętych, królewskie a nawet cesarskie. Po pradziadku już nikt nie zawoła "Józio!",

kalafior, 08.10.2017 13:12

Ludzie chcą być"orginalni",nie myśląc jaką krzywdę własnemu dziecku wyrządzają.

rafi, 08.10.2017 07:36

Potem dziecko nie umie sie podpisac wlasnym imieniem,czyja to wina idiotow rodzicow,trzeba byc debilem by wlasnemu dziecku dawac smieszne(obcojezyczne)imie...ktorego nikt nawet nie umie wypowiedziec.

Mieszkaniec2, 07.10.2017 23:31

Jeśli daje się imię zagraniczne to nie na mowy o spolszczaniu ich , brzmi i wyglada to fatalnie , no ale u nas uwielbia sie zapożyczać słówka a co dopiero imiona tylko szkoda że są przerabiane . Zbrodnią jest pisanie Andżelika czy Dżesika jak już ktoś decyduję się na zagraniczne imie niech potrafi je napisać .