reklama

Kuria wydała oświadczenie, kurator oświaty zachęca do wieszania portretów

MAGAZYN, Wiadomości, 12.03.2023 10:04, eł

To kolejne odpowiedzi na kontrowersyjne materiały dotyczące Jana Pawła II.

Kuria wydała oświadczenie, kurator oświaty zachęca do wieszania portretów

W tym tygodniu ukazały się dwa materiały o identycznej tematyce – reportaż „Franciszkańska 3” wyemitowany na antenie TVN24 oraz książka niderlandzkiego dziennikarza Ekke Overbeeka „Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział”. Autorzy obu tych pozycji twierdzą, jakoby Karol Wojtyła był świadomy pedofilii wśród księży zanim jeszcze został papieżem. Co więcej, starał się tuszować takie przypadki. Jak już pisaliśmy, wywołało to reakcję polityków różnego szczebla, którzy stanęli w obronie Jana Pawła II.

Autor reportażu „Franciszkańska 3” Marcin Gutowski czerpał informacje w dużym stopniu z tych samych źródeł, co Ekke Overbeek – dokumentów komunistycznej Służby Bezpieczeństwa oraz relacji ofiar przestępstw seksualnych duchownych i innych świadków. Niderlandzki dziennikarz sam też pojawił się w jego materiale na antenie TVN24. Po ostrej reakcji, którą wywołał reportaż, odwołane zostało spotkanie z Ekke Overbeekiem, które miało się odbyć 13 marca w Krakowie. Wydawcy książki podkreślają, że podjęli taką decyzję ze względów bezpieczeństwa.

Po publikacji książki „Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział” niderlandzkiego dziennikarza Ekke Overbeeka oraz jego udziale w głośnym reportażu Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3” w TVN24 wokół tematu tuszowania pedofilii przez Karola Wojtyłę i wokół samego Overbeeka narasta napięta atmosfera, wzmagana przez prawicowych polityków i media. Podsycanie nienawiści wobec dziennikarzy głęboko niepokoi nas – wydawców książki, gdyż może prowadzić do eskalacji nastrojów społecznych, a nawet przemocy” – czytamy w oświadczeniu wydawnictw Agora i Nisza.

Sprawy bynajmniej nie pominęła milczeniem Kuria Metropolitalna w Krakowie, która wydała poświęcony jej komunikat. „Archidiecezja Krakowska pozostaje bezgranicznie wdzięczna Bogu i dumna z wielkiej rzeszy stojących na jej czele przez wieki prawdziwie Bożych pasterzy, wśród których jako pierwszy jawi się Kardynał Karol Wojtyła – św. Jan Paweł II Wielki. Wiele Jego decyzji, szczególnie tych o charakterze duszpasterskim, do dziś wyznacza właściwy kierunek życia naszej diecezjalnej wspólnoty. Dług, który zaciągnęły pokolenia krakowian i Polaków, odzyskując dzięki Niemu wolność, także na arenie międzynarodowej, i godność (…), możemy spłacać wdzięczną pamięcią, ukochaniem tego, co On kochał najbardziej oraz studium Jego nauczania. Wobec wszystkich, którzy nie rozumieją naszego przywiązania do św. Jana Pawła II, stwierdzamy: nie da się umniejszyć dobra, które stało się za Jego sprawą, a jedynie Bóg sam wie, ile z tego dobra pozostaje wciąż jeszcze nieodkryte w głębi naszych serc i sumień” – tak rozpoczyna się komunikat napisany przez ks. Łukasza Michalczewskiego, dyrektora Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

Duchowny wyjaśnił, że w archidiecezji była prowadzona ocena życia i działalności biskupów, na którą złożyła się praca specjalistów różnych dziedzin korzystających z zasobów archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. „Ta mozolna praca dużej liczby wykwalifikowanych osób była i nadal będzie podstawą krytycznych badań historycznych w oparciu o materiały źródłowe. Trudno natomiast zaobserwowane w ostatnim czasie próby nerwowego podszywania się pod pracę badaczy – w celu wyrwania podstępnymi metodami strzępów informacji i niefachowego ich wykorzystania – nazwać rzetelną i głęboką analizą problemu, której wszyscy oczekują” – stwierdził.

Jak podkreślił, w czasie poszukiwania informacji w aktach personalnych „kapłanów, których nazwiska pojawiają się w kontekście przypadków przestępstw seksualnych popełnianych w przeszłości we wspólnocie Archidiecezji Krakowskiej, nie natrafiono na żaden dokument mogący poświadczyć prawdziwość ciężkich zarzutów stawianych obecnie niektórym hierarchom Kościoła w Krakowie. Stwierdzenie to nie stanowi jeszcze ostatecznego werdyktu. Ma jednak z pewnością większą wartość niż tzw. dowody w postaci fragmentów akt tworzonych na potrzeby zbrodniczego aparatu komunistycznej władzy, znajdujących się w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej”.

Zapewnił również, że choć w przeszłości problem wykorzystywania seksualnego przez osoby duchowne nie był jeszcze poznany tak dogłębnie, jak dziś, to jednak nie pozostawał bez reakcji. „W przypadku ks. Józefa Loranca w latach siedemdziesiątych postępowano bezzwłocznie, równolegle do Sądu Powszechnego, który go skazał, odseparowując go na całe życie od duszpasterstwa dzieci. W tym samym okresie skierowano ks. Eugeniusza Surgenta na badania psychiatryczne i psychologiczne, co wtedy nie jawiło się jeszcze wcale jako rzecz oczywista. Ostatecznie nie zezwolono mu na dalszą posługę w Archidiecezji Krakowskiej” – zaznaczył.

Na koniec zachęcił, by w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, czyli 2 kwietnia, dać wyraz miłości wobec niego pod Oknem Papieskim w Krakowie. Tego dnia godz. 20.00 odbędzie się tam tradycyjne czuwanie.

Z kolei małopolska kurator oświaty Barbara Nowak wystosowała apel do dyrektorów szkół, a także nauczycieli i uczniów, by zawiesili w widocznych miejscach na ścianach swoich placówek portrety Jana Pawła II. „W ostatnich miesiącach prowadzona jest szczególnie podła kampania szkalowania naszego Wielkiego Rodaka – Człowieka, który swoją moralną siłą, ogromną wiedzą oraz głęboką wiarą zadziwiał podczas swojego pontyfikatu cały świat, a nie tylko wyznawców religii chrześcijańskiej. To Jego zdecydowana postawa i działania pozwoliły Polsce odzyskać Wolność, zrzucić jarzmo ustroju totalitarnego komunistycznego. Jego miłość do Boga i bliźniego pozwoliła uciskanym narodom i jednostkom odzyskać godność. Preparowane dziś „dowody” przeciwko Janowi Pawłowi II są cynicznym kłamstwem obliczonym na zniszczenie autorytetu Świętego” – napisała. – „Prawda jest naszą siłą. Nie pozwólmy zatriumfować złu. Dajmy świadectwo Prawdy i tak jak Wielki Papież kiedyś upominał się o nas, my dziś walczmy o przekaz Prawdy Jego Osoby i dzieł”.


Foto: Facebook/Filip Kaczyński - zdjęcie z ostatniego posiedzenia sejmu RP

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

tomekх, 13.03.2023 15:42

@Zakolog very funny XD

tomekх, 13.03.2023 15:36

@Tyci jak ci urośnie, a pierścionka zaręczynowego ci nie oddam.

BigJack, 13.03.2023 15:28

Naród polski był tylko ciemiężony, nie było jedwabnego, nie było Berezy kartuskiej, nie było pogromu kieleckiego, ludzie nie donosili gestapo w trakcie drugiej wojny światowej a Piłsudski był człowiekiem że do rany tylko przyłożyć. Dlaczego nie potrafimy spojrzeć na wszystko zgodnie z prawdą, u innych wytykamy złe zachowanie a u nas maskujemy wszystko i wypaczamy historię. Na pewno JPII był wielkim człowiekiem i wiele dla nas zrobił, ale to nie oznacza że nie popełniał błędów, jak każdy z nas był człowiekiem. Gdyby któregokolwiek z Was syn czy córka byli molestowani to bylibyście cicho, pogodzilibyście się z tym że zostaje to zamiatane pod dywan. Prawda jest jaka jest i czasem trzeba pochylić głowę i uderzyć się w piersi.

Zakolog, 12.03.2023 20:21

@tomekх - Ty musisz tak od razu z buta ? A może @syzyf ma zabezpieczone wszystkie konieczne dowody, łącznie z odciskami palców, tylko nie ma jak ich oddać na przechowanie. Może wpierw należało zachęcić Go do przeczytania „Regulaminu Służby Wewnętrznej Ministrantów”, nie żeby od razu całego, ale chociaż rozdział Prawa i Obowiązki.

Tedi, 12.03.2023 19:52

Kiedy ciepły wieśniaku tomekxu będziesz miał odwagę,a po swoje już nie długo sam przyjdę

tomekх, 12.03.2023 15:55

@syzyf ukrywasz dowody ? wstydź się !!!

syzyf, 12.03.2023 15:43

to nie jest nagonka na JPII tylko chodzi o prawde. Przeciez w Andrychowie tez na osiedlu byli molestowani ministranci i lektorzy.Do dnia dzisiejszego to ukrywaja .Rakoczy i Pindel udaja ,ze nic sie nie działo-zakłamanie.

Delpiero, 12.03.2023 15:14

Ależ oni uwielbiają to zakłamanie, wg nich ludzie mają wierzyć mity, siedzieć cicho i głosować na pisiorów

Kola, 12.03.2023 14:11

W połowie XIX wieku tajne stowarzyszenia modernistów i marksistów obmyśliły plan zniszczenia Kościoła katolickiego od środka. Ich cel jest jasny zmienić jego doktrynę, liturgię i misję. Ten podstępny plan, ujawnia metody, jakie stosują wrogowie Chrystusa, przenikają do seminariów, w szeregi duchowieństwa i episkopatów.

tomekх, 12.03.2023 13:47

@Tyci zrobiłeś już coming out przed rodziną czy dalej boisz się powiedzieć im prawdę o sobie ?

tomekх, 12.03.2023 13:33

Czyli @Tedi i @Mateo macie problem ze snem. Z resztą po wpisach i zachowaniu lewactwa widać jak ta ciemnota wybija ze studzienki.

Tedi, 12.03.2023 12:30

BRAWO Mateo,ciemnota boi się prawdy

Mateo, 12.03.2023 11:49

Ciemnota ludzka tylko wspiera działanie całej tej kościelnej sekty ???? Trzeba było usunąć trochę nieprzyjaznych wpisów by zrobić ten wielki NIEOPODATKOWANY biznes czarnoksiężników w sukienkach. (Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!)

Kola, 12.03.2023 11:07

Cynizm Koalicji Obywatelskiej, która w lepszych dla Kościoła czasach łasiła się jak mogła do hierarchów, dziś po prostu szczuje na katolików. Ludziom, którzy pod byle pretekstem albo w wyniku mody odwrócili się od Kościoła, nie wystarcza omijanie go z daleka. Samo istnienie kościoła gdzieś obok, nie w ich świecie drażni i denerwuje, wywołuje agresję.