reklama

Kto zdewastował zabytkową dzwonnicę?

, MAGAZYN, Wiadomości, 04.04.2018 16:00, red
Dzwonnica przetrwała dwie wojny światowe, ale czy przetrwa najbliższe miesiące i lata?
Kto zdewastował zabytkową dzwonnicę?
Dzwonnica stoi przy ulicy Szkolnej, naprzeciwko szkoły w Roczynach k. Andrychowa. Została wybudowana w 1807 roku przez mieszkańców Roczyn i Brzezinki. Służyła do ogłaszania alarmu podczas pożarów i różnych kataklizmów. W 1916 roku dzwon zrabowali Austriacy, jego replikę odlano dopiero w roku 1927. Dzwonnica przetrwała dwie wojny światowe, ale czy przetrwa najbliższe miesiące i lata?

Wiadomo, że są plany, aby ją wyremontować i przenieść na teren cmentarza w Roczynach. Władze gminy mogłyby podjąć się tego przedsięwzięcia jako zadania gminy, bo chodzi o obiekt zabytkowy (choć oficjalnie dzwonnica nie jest wpisana do rejestru zabytków), świadczący o historii Roczyn. Sytuacja jest jednak skomplikowana, ponieważ okazuje się, że dzwonnica stoi na terenie prywatnym i nie ma zgody co do jej dalszych losów.

Zabytkowa dzwonnica znajduje się w coraz gorszym stanie. Na dodatek w nocy z wtorku na środę (3/4.04) została zdewastowana przez nieznanych sprawców. Sprawa została zgłoszona policji i Straży Miejskiej.

Osoby, które wiedzą, kto dopuścił dewastacji proszone są o kontakt z policją.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Sprawiedliwosc, 05.04.2018 08:46

Po pierwsze to już w poniedziałek rano było uszkodzenie . Po drugie to jak już coś to dzwonnica powstała w 1907 roku , a nie jak piszecie 1807 r . Po trzecie stan dzwonnicy jest zagrażający dzieciom chodzącym tamtędy do szkoły , a samo zniszczenie nastąpiło zapewne od lekkiego podmuchu wiatru bo to wszystko już wcześniej było w podobnym stanie . Gmina i sołtys dobrze znają stan techniczny tej dzwonnicy , ale widocznie czekają na tragedię lub mają w dupie obowiązki . Bo sprawa dzwonnicy conajmniej dwa lata temu powinna być załatwiona !

`, 04.04.2018 16:57

Głupota totalnych.

szpp, 04.04.2018 16:23

bezpieczne państwo PIS