reklama
reklama

Kolejny raz w gminie Zator ZIMĄ pojawił się bocian [FOTO]

MAGAZYN, Wiadomości, 18.01.2021 13:40, PG, fot. Sebastian Żabiński
Zobaczcie piękne zdjęcia.
Kolejny raz w gminie Zator ZIMĄ pojawił się bocian [FOTO]
Dolina Karpia to jedna z ulubionych miejscówek bocianów… ale wiosną i latem. Obecnie mamy środek zimy a w Smolicach i miejscowości Rudze mieszkają okazałe boćki.

Jak informuje nas lokalny ornitolog Sebastian Żabiński bocian Biały (ciconia ciconia) to ptak lęgowy, będący jednym z symboli naszego kraju, ale mimo wszystko, jednak migrujący. Opuszcza nasz kraj w poszukiwaniu zarówno ciepła, jak i również w poszukiwaniu odpowiednich, czynnych źródeł pożywienia.

Koniec roku 2020 pozwolił zaobserwować ornitologiczną ciekawostkę. Otóż do stałego zimowego bywalca w Rudzach, dołączył kolejny miłośnik gminy Zator, a konkretnie Smolic.

- O ile nasz bohater z Rudz ma potwierdzoną dysfunkcję uniemożliwiającą dalekie loty, o tyle obserwowany w Smolicach osobnik nie wykazuje braku mobilności. Czy to zapowiedź łagodnej zimy i wczesnej wiosny? A może stały, rozwijający się trend w naszej awifaunie? Najważniejsze jest to, że każdy z naszych osobników potrafi wciąż używać skrzydeł, co pozwala na przemieszczanie się w poszukiwaniu pożywienia oraz skuteczną obronę przed drapieżnikami i innymi zagrożeniami. - mówi Sebastian Żabiński.

O oprócz gniazdujących latem bocianów białych, w naszym regionie coraz częściej można zaobserwować bociana czarnego (ciconia nigra ). Ten kuzyn bociana białego charakteryzuje się bardziej skrytym życiem. Gniazduje w diametralnie innych warunkach niż biały, wykorzystując najczęściej starodrzewia, gdzie buduje swe gniazda.

Również w okolicach Rudz możemy w okresie lęgowym obserwować bociana czarnego popularnie zwanego Hajstrą, który odwiedza rudzki las i sąsiadujące stawy rybne.

Rudze:


Smolice:
Bocian czarny latem:
reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy