Zabytkowy kościół w Nidku jest jednym z trzech drewnianych kościołów w rejonie Podbeskidzia, gdzie trwają prace całkowitej wymiany gontowego pokrycia dachów (remonty trwają jeszcze w Gilowicach i Polance Wielkiej). Diecezja bielsko – żywiecka pozyskała na ten cel dotację unijną.
- Nowatorski projekt, realizowany przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Rozwoju, ma na celu stworzenie wyjątkowego unikalnego muzeum skarbów rozproszonej, sakralnej architektury drewnianej na terenie diecezji bielsko - żywieckiej. – przekazuje diecezja bielsko – żywiecka. Prace mają się zakończyć w 2022 roku.
W marcu tego roku Rada Gminy Wieprz przyznała kolejne 71 tys. zł dotacji na dofinansowanie prac konserwatorskim przy kościele w Nidku.
Świątynia w Nidku jest jednym z najstarszych obiektów zabytkowych ziemi wadowickiej.
Kościół ten jest budowlą o wysokim poziomie artystycznym i konstrukcyjno - technicznym. Jak czytamy w przeglądzie historycznym Wadoviany, nie jest to budowla o rodowodzie ludowym wzniesiona przez wiejskich niewykwalifikowanych cieśli, ale dzieło zawodowych artystów rzemieślników (co nie jest cechą wszystkich kościołów drewnianych).
Kościół w Nidku zbudował jeden z Nideckich w 1539 r. Drewniany kościół został wpisany do rejestru zabytków w 1987 roku.
Brak komentarzy