reklama

Kilkusetletni dąb z Malca walczy o tytuł "Drzewo Roku". Można głosować

, MAGAZYN, Wiadomości, 27.06.2022 09:10,
Głosowanie trwa do końca czerwca.
Kilkusetletni dąb z Malca walczy o tytuł
Klub Gaja organizuje 12 edycję konkursu Drzewo Roku. Zgłoszonych zostało 40 drzew z całej Polski, które od pokoleń są częścią lokalnej społeczności, przyrody, kultury i historii. Kilkanaście drzew znalazło się w finale konkursu.

Wśród kandydatów do tytułu Drzewo Roku 2022 w Polsce jest Dąb Johannes Maleus w Malcu (gmina Kęty). Jest to dąb szypułkowy, a jego wiek szacuje się wiek ok. 400-500 lat. Dąb ma 25 m wysokości, obwód 800 cm, jest pomnik przyrody. Zgłoszony został przez Grupę Inicjatyw Ekologicznych Eko-Malec działającą przy Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Malcu.


Dąb wraz z innymi starymi dębami rośnie nad stawem rybnym, na którym znajduje się wysepka z pozostałościami po zamku warownym z początku XIV w. Obecnie znajduje się tu Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Zgoda”. Okazały malecki starodrzew już od niepamiętnych czasów zwraca uwagę. Jego długowieczność niesie ze sobą niezwykłą, płynącą z głębi dziejów tajemnicę. To niezaprzeczalnie najstarsi świadkowie lokalnej historii.

Najgrubsze dęby znikły już z powierzchni ziemi. Rażone i powalone od pioruna, lub też ścięte przez obecnego właściciela. Pozostała reszta dębów wraz z kopcem jest zabezpieczona aktem intabulacyjnym i podlega ochronie zabytków. Na wniosek członków grupy Eko-Malec ramach projektu „Ochrona istniejących i nowo ustanowionych pomników przyrody w Gminie Kęty” miejscowi obrońcy przyrody chcą szczegółowo i profesjonalnie zająć się ochroną bogatego miejscowego starodrzewu, wypromować go i ocalić od zapomnienia dendrologiczne okazy Malca.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy