reklama

Już ponad pół tysiąca uchodźców wojennych znalazło schronienie w gminie Andrychów

MAGAZYN, Wiadomości, 08.03.2022 08:00,
W większości są to kobiety z dziećmi.
Już ponad pół tysiąca uchodźców wojennych znalazło schronienie w gminie Andrychów

Do gminy Andrychów przyjechało już ponad 600 osób, w tym 230 dzieci. Są to osoby zarejestrowane w urzędzie i te, które przyjechały do rodzin i jeszcze nie dokonały rejestracji, bo nie wiedzą czy zostaną tu czy pojadą gdzieś indziej.

Są to dane oczywiście niepełne, bo ciągle ktoś - albo z rodziny, albo znajomych, przyjmuje bez informowania urzędu o ich przybyciu.

Spore grupy uchodźców goszczą w organizacjach kościelnych,

W Centrum ks. Bukowińskiego w Zagórniku przebywa ok. 50 obywateli Ukrainy z Ukrainy, w tym 28 dzieci, 19 kobiet i 3 mężczyzn.

- W Domu nie ma już wolnych miejsc - informuje Centrum.

- Bardzo dziękujemy Wszystkim darczyńcom, zarówno tym prywatnym i tym instytucjonalnym. Dziękujemy piekarni, która codziennie dostarcza świeże pieczywo, masarniom, które dostarczają świeże mięso do przygotowania posiłków. Każdy z Was dołożył cegiełkę, dzięki której udało się zbudować choć namiastkę bezpiecznego Domu. Za wszystko Bóg Zapłać.
Na tą chwilę mamy zabezpieczoną żywność oraz środki pieniężne na bieżące potrzeby, ale nie wiemy jak długo będzie trwała wojna. W związku z tym, w dalszym ciągu prowadzimy zbiórkę pieniężną na pomoc Ukrainie.
Jeżeli zgromadzone środki nie zostaną w całości spożytkowane na potrzeby mieszkańców Domu, zostaną przekazane do Ukrainy.
Wpłaty można dokonać na konto Stowarzyszenia im. Księdza Władysława Bukowińskiego „OCALENIE” z dopiskiem:
CELE STATUTOWE STOWARZYSZENIA / POMOC UKRAINIE.
Numer konta: PL 53 8589 0006 0000 0030 7923 0001
Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
SWIFT: POLUPLPR
Za wszystko BÓG ZAPŁAĆ!!!

- czytamy na stronie Centrum Bukowińskiego w Zagórniku.

Uchodźców przyjęto również w Domu św. Józefa przy parafii św. Stanisława w Andrychowie. Przebywa tam 20 osób. Docelowo ma być ich 54.

- Jeżeli ktoś ma potrzebę, aby ich wspomóc, to bardzo prosimy o:
- poduszki, kołdry, ręczniki, mopy z wiadrami
- pampersy 4,5,6
- produkty spożywcze trwałe m.in dżemy, konserwy, ser żółty pakowany próżniowo, płatki do mleka, mleko, masło
- woda i soki dla dzieci
- tubki owocowe
- kawa, herbata, cukier
Bardzo prosimy o przenoszenie darów do Przedszkole im. św. Jana Pawła II w Andrychowie od jutra do piątku w godzinach od 7 do 15.

- informuje parafia św. Stanisława w Andrychowie.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

bot, 08.03.2022 22:15

https://sjp.pl/egocentryzm

bot, 08.03.2022 22:14

https://sjp.pwn.pl/slowniki/samolubny.html

Jeremiasz, 08.03.2022 20:25

Panie cath wyłącz pan sobie TV i choć odrobinę ogarnij się bo nie znasz rzeczywistości, a tak chętnie się o niej wypowiadasz. Jutro jadę do szpitala gdzie spędzę kilka dni na badaniach i musiałem otrzymać od lekarza 'nagłe' skierowanie bo w innym wypadku musiałbym czekać, albo zostałbym oddelegowany na inny termin bo 'uchodźcy'. To słowa mojego lekarza a u innych ludzi słyszę podobne opinie, nawet u ginekologów są kolejki.

cath, 08.03.2022 15:42

@Jeremiasz Przestań pajacu siać fake newsy i znajdź mi cokolwiek ze Ukraińcy maja pierwszeństwo w szpitalach.Nie dość ze nie ma w tym względzie żadnych przepisów a jeśli wejdą to takie ze maja przez okres 18 mcy TAKA SAMA opiekę jak Polacy. @Dobra zmiana Myszka korwin i Braun to Twoi idole.Jest coś takiego jak vis maior i tak teraz należy działać.W końcu to tez Słowianie

kriisu78, 08.03.2022 14:10

DobraZmiana - chory jesteś, pajacu. Bardzo chory ... Kto cię tak wychował, rasisto?

Edward, 08.03.2022 13:26

Śpiesz się pisać te bzdury bo zaraz wam Władimir neta odetnie.

DobraZmiana , 08.03.2022 12:27

Edek nie pierdoooo.... Kiedyś musimy powiedzieć stop Ukraińcy nas skłóca i będzie wojna Zalenski robi się na bohatera ale w kwestii długoterminowej nic nie ugra nikt nie wróci do Ukrainy ciekawe jak wjedzie tu 7mln. UKRAINCOW jezdze po Europie i widziałem na własne oczy uchodzcow miasteczka obozowiska kradną biją gwalca itp. myślisz że głodny zdeterminowany człowiek nie zrobi takich rzeczy.....? Zejdźmy wszyscy na ziemię bo zaraz będzie za późno

Edward, 08.03.2022 12:00

Widać bardzo ci przykro że to nie rosyjskie.

DobraZmiana , 08.03.2022 10:41

Już flagi ukraińskie są wszędzie gdzie nie spojrzysz...... Reklamy w TV po ukraińsku wiadomości w radio po ukraińsku. Czy ludzie nie pamiętają historii...

Edward, 08.03.2022 10:40

Może by tak MN zablokowa ruskie trolle

DobraZmiana , 08.03.2022 09:23

Jak stały ciapate pod granicą Białoruską to nikogo nie chcieli wpuścić to teraz wszystkie wjechały My nawet nie wiemy kto tu przyjeżdża nikt tego nie kontroluje. Jedna wielka masakra. Trzeba ich rozwozić po całej Europie

Jeremiasz, 08.03.2022 08:56

Ukraińcy otrzymują numer PESEL, nie wymaga się od nich testów a w szpitalach mają pierwszeństwo. Z naszych podatków otrzymają 500+. Mieszkania które miały być przeznaczone na program 'rodzina na swoim' trafią do Ukraińców. To mają być nowi socjalni wyborcy... Wkrótce będą dwa narody w jednym państwie, no ale kogo to teraz obchodzi.

DobraZmiana , 08.03.2022 08:29

Narodzie opamiętajcie się nasz kraj nie jest w stanie takiego naporu uchodzcow przyjąć wyżywić Nasz kraj już jest bankrutem Putinowi tylko teraz o to chodzi żeby Polskę zalała fala Ukraincow pomagajmy a bez emocji z głową. Kurz po wojnie opadnie a my zostaniemy z problemem i z upadłym panstwem