reklama

Jest już działka, będą też pieniądze. Zawodowi strażacy doczekają się nowej siedziby

, MAGAZYN, Wiadomości, 29.12.2021 15:00, eł
Stara już praktycznie nie nadaje się do użytku.
Jest już działka, będą też pieniądze. Zawodowi strażacy doczekają się nowej siedziby

Minęły już prawie trzy lata od czasu, gdy burmistrz Bartosz Kaliński pochwalił się, że przy ul. Błonie w Wadowicach znalazł idealną działkę pod budowę nowej siedziby komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Ale dopiero teraz doszło do konkretnych działań w tej sprawie - przekazania gruntów przeznaczonych pod inwestycję.

- Szukaliśmy nieruchomości, która po pierwsze byłaby własnością gminną, po drugie posiadała pełny dostęp do mediów, a po trzecie – byłaby dobrze skomunikowana z Wadowicami i projektowaną Beskidzką Drogą Integracyjną. Chodzi o to, aby czas reakcji oraz dostępu dla straży pożarnej i służb związanych z bezpieczeństwem był jak najkrótszy. I udało się, znaleziona działka spełnia wszystkie trzy punkty – informował na początku 2019 roku burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Obecna siedziba komenda powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach to kilkudziesięcioletni budynek w kiepskim stanie technicznym. Ściany są zawilgocone, często dochodzi do awarii różnych instalacji, a odkąd sanepid nakazał zamknięcie szatni, strażacy muszą się przebierać w zewnętrznych kontenerach. Ponadto pomieszczeń i boksów garażowych jest zbyt mało, jak na obecne potrzeby PSP. W końcu jednak podjęte zostały kroki, które pozwolą wybudować nową komendę.

28 grudnia w kancelarii notarialnej w Wadowicach starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas oraz burmistrz Bartosz Kaliński podpisali umowę w sprawie zamiany gruntów. Gmina Wadowice oddała na rzecz Skarbu Państwa prawie 99 arów przy ul. Błonie. W zamian dostała od powiatu teren o powierzchni 57 arów przy Wojska Polskiego, na którym stoi stary budynek komendy.

Budowa nowej siedziby dla strażaków ma pochłonąć około 33 mln zł. Jak przekazał niedawno poseł Filip Kaczyński, jest spora szansa, że otrzymają oni rządowe pianiądze na ten cel. Inwestycja została wpisana do "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022–2025” i – co więcej – znalazła się w nim na bardzo wysokim, drugim miejscu.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

andrychowianin1, 30.12.2021 09:34

poseł Filip to ten od hejtowania osób które nie popierają pisu?

znanywmiescie, 30.12.2021 08:33

Poseł Kaczyński Filip przynajmniej coś działa, cos załatwil dla miasta,regionu... A co zalatwil dla miasta, regionu posel Polak Marek??