reklama

Jak zadbać o swój wzrok? 5 prostych sposobów

, MAGAZYN, Wiadomości, 29.10.2020 14:10, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Nasze oczy odpowiadają za 80% informacji, które do nas trafiają. Sposób i jakość widzenia mają także bezpośredni wpływ na wspomnienia. Nie ulega wątpliwości, że wzrok to najważniejszy dla człowieka zmysł — jak o niego zadbać? Przygotowaliśmy 5 prostych sposobów, które każdy może wprowadzić w życie.
Jak zadbać o swój wzrok? 5 prostych sposobów

Choć teoretycznie wszyscy wiedzą, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa wzrok, wiele osób wciąż niedostatecznie dba o oczy, co może skutkować chorobami lub trwałym pogorszeniem widzenia. Warto poświęcić oczom nieco więcej uwagi, tym bardziej że obecnie mamy prosty dostęp do różnych sposobów, które uchronią nasz wzrok — po to, byśmy mogli cieszyć się oglądaniem ulubionych filmów, podziwianiem pięknych widoków podczas wakacji i dającymi poczucie wolności chwilami spędzonymi za kierownicą samochodu. Co zrobić, by ulżyć naszym zapracowanym oczom?

1. Odpoczynek od ekranów

Ludzki narząd wzroku ewolucyjnie jest dostosowany do patrzenia w dal. Tymczasem coraz więcej czasu spędzamy na wpatrywaniu się w ekrany komputerów, telewizorów lub telefonów, umieszczonych blisko naszej twarzy. Zadbajmy o to, by w czasie odpoczynku także nasze oczy miały chwilę wytchnienia — wybierzmy się na spacer lub rower, by odciążyć wzrok. W trakcie pracy przed komputerem powinniśmy regularnie robić przerwy i spoglądać w dal (ok. 6 m) przez co najmniej 20 sekund. Co ciekawe, nasze oczy mogą wykonywać swoją pracę bez przerwy — uczucie zmęczenia dotyczy mięśni gałki ocznej.

2. Regularne badania

Nikt za nimi nie przepada, ale warto wpisać je do kalendarza — zwłaszcza, jeśli mamy wadę wzroku lub w naszej rodzinie pojawiały się choroby oczu, które mogą być dziedziczne (jaskra, astygmatyzm). Do kontroli wady wzroku wystarczy wizyta u optometrysty (całkowicie bezbolesna i w niektórych salonach darmowa), który zajmuje się doborem szkieł lub soczewek. Specjaliści przestrzegają, że nieskorygowana wada wzroku postępuje szybciej.

3. Okulary przeciwsłoneczne

Okulary Polaroid, Gucci czy Ray-Ban to nie tylko modny dodatek na lato. Dobre okulary przeciwsłoneczne są wyposażone w specjalne filtry, które chronią gałkę oczną przed promieniowaniem UV. Możemy wybrać także okulary z polaryzacją, które niwelują błyski światła. Warto pamiętać, żeby nie kupować tego typu akcesoriów na bazarach lub w sklepach odzieżowych, tylko w salonach optycznych, które oferują produkty sprawdzonych marek — takie jak okulary Polaroid ze sklepu eyewear24.net czy wspomnianych wcześniej firm. Okulary przeciwsłoneczne powinny nam towarzyszyć przez cały rok, zwłaszcza jeśli często prowadzimy samochód lub uprawiamy sporty na otwartej przestrzeni (wspinaczki i wędrówki górskie, żeglarstwo, jazda na rowerze).

4. Krople „sztuczne łzy” i suplementy diety

Podczas pracy przed komputerem mrugamy znacznie rzadziej, więc możemy odczuwać suchość gałki ocznej i zmęczenie narządu wzroku. Najprostszym sposobem na poczucie ulgi jest stosowanie kropli do oczu, które potocznie nazywa się sztucznymi łzami. Ich zadanie to nawilżenie śluzówki oka — dzięki temu możemy uniknąć tzw. zespołu suchego oka. Ponadto łzy pełnią wiele ważnych funkcji (m.in. oczyszczenie gałki ocznej z zanieczyszczeń czy transport tlenu i substancji odżywczych), a krople wspomagają te procesy. Ponadto odpowiednia dieta lub suplementy wspierają nasz dobry wzrok i mogą uchronić nas przed chorobami wzroku. Warto pamiętać o odpowiedniej dawce witaminy A, C i E, a także o luteinie.

5. Właściwe oświetlenie

Czasem zapominamy, że właściwe oświetlenie jest niezwykle ważne dla naszego samopoczucia oraz wzroku. Sztuczne światło może wywoływać suchość oczu i zawsze naturalne światło dzienne jest dla nas lepsze. Wybierając oświetlenie do domu, decydujmy się na rodzaj światła zbliżony do naturalnego (np. żarówki o wartości 4000 K). Zadbajmy także, by wszyscy domownicy, którzy czytają książki, rysują lub wykonują zadania wymagające skupienia wzroku (sklejanie modeli, wyszywanie), mieli odpowiednie oświetlenie — doskonale sprawdzi się np. lampka kreślarska.

Możemy zadbać o wzrok na tyle różnych sposobów! Zapisać w kalendarzu regularne wizyty u specjalisty, wybrać modne okulary Polaroid, uzupełnić dietę marchewką i jarmużem… Pamiętajmy, że takie detale mają pozytywny wpływ na jakość życia — naszego i naszych bliskich.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy