reklama

Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

, MAGAZYN, Wiadomości, 05.11.2021 07:47, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Już za chwilę sezon grzewczy rozkręci się na dobre. Dla wielu jest to czas mocno obciążający finansowo, dlatego warto poszukać sposobów na to, aby zaoszczędzić. Mogą to być duże zmiany, wymagające odpowiedniej instalacji czy ingerencji w budynek, ale często są to także nasze nawyki, które po zmianie przynoszą zaskakujące efekty. Poznaj 7 sposobów na niższe rachunki za ogrzewanie!
Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Podobno zima w tym roku ma nas nie rozpieszczać, dlatego warto już teraz pomyśleć o tym, jak będzie wyglądało ogrzewanie i czy uda się na nim oszczędzić. W listopadzie może być już za późno na wymianę okien i drzwi, pieca czy termoizolację budynku – to najskuteczniejsze sposoby, o których warto pomyśleć w przyszłości. Natomiast są nawyki i zachowania do wprowadzenia od razu.


Uszczelnij okna

Nieszczelne okna to jeden z najczęstszych źródeł ucieczki ciepła. Jeśli ich wymiana nie wchodzi w grę to koniecznie zadbaj o dodatkowe uszczelki. Nawet niewielkie szpary mogą generować znaczne straty, nawet do kilkunastu złotych miesięcznie. Wystarczy zrobić szybki test i sprawdzić czy w pobliżu okien lub drzwi nie czujesz delikatnego powiewu chłodnego powietrza.


Przykręcaj grzejniki

Rozkręcone do maksimum grzejniki często nie są koniecznością. Ważne jest, aby dopasować temperaturę w pomieszczeniu do swoich potrzeb, a także zmniejszenie jej zawsze wtedy, gdy to możliwe. Sypialnia czy pokój dziecięcy nie muszą być mocno nagrzane w ciągu dnia, w nocy też lepiej przykręcić ogrzewanie dla lepszego snu. Nie wspominając już o wyjazdach czy dłuższej nieobecności w domu. Jeśli samodzielna regulacja sprawia trudność możesz zainwestować w sterowniki ciepła. To dodatkowy wydatek, ale w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić znacznie więcej. Jeśli potrzebujesz ekstra gotówki dobrym rozwiązaniem są szybkie pożyczki przez Internet.


Sprawdź wentylację

Na prawidłowy przepływ ciepła wpływa wiele elementów, a jednym z nich jest prawidłowo działająca wentylacja. Warto upewnić się, że wszystkie uszczelki wokół przewodów i komina są sprawne i poprawnie zamontowane. Dla prawidłowego przepływu ciepła bardzo istotna jest dobrze działająca wentylacja. Zadaniem wentylacji jest skuteczne odprowadzenie wilgoci z pomieszczeń, a to znacząco reguluje panującą w nich temperaturę.


Zamontuj ekrany

Wsparciem w oszczędzaniu na ogrzewaniu będą ekrany zagrzejnikowe. Działają na zasadzie lustra, odbijając energię cieplną do wnętrza domu. Dzięki temu ciepło ogrzewa pomieszczenie, a nie ścianę. Przy okazji warto dokładnie oczyścić sam grzejnik, bo zgromadzony na nim kurz może blokować swobodny przepływ ciepła.


Wietrz prawidłowo

Wietrzenie pomieszczeń jest niezbędne, aby utrzymać w nich odpowiedni poziom wilgotności, a także odświeżyć pomieszczenie. Należy pamiętać, aby wietrzenie odbywało się krótko – wystarczy kilka lub kilkanaście minut. W tym czasie trzeba zakręcić zawory grzejników i otworzyć okno na oścież. Po zamknięciu go nie musisz od razu odkręcać grzejnika, bo nadal wnętrze ogrzewać będzie powietrze skumulowane w ścianach i stropie.


Ustaw odpowiednio meble

Odpowiednie ustawienie mebli ma znaczenie, dlatego warto zastanowić się nad przemeblowaniem. Grzejniki zastawione ciężkimi meblami nie będą tak wydajne niż te odsłonięte, których ciepło swobodnie dociera do całego pomieszczenia. Podobnie, jeśli chodzi o ciężkie i grube firany czy zasłony. Odległość stołów, kanap oraz innych mebli od grzejników powinna wynosić minimum 10 cm.


Korzystaj ze słońca

Wiadomo, że najlepszym źródłem ciepłą jest słońca, dlatego warto korzystać z niego, kiedy to tylko możliwe. W jaki sposób? W słoneczne dni odsłoń firanki i zasłony, aby zapewnić swobodny dostęp promieni słonecznych do pomieszczenia. Natomiast w nocy dodatkowo zasłaniaj okna (np. roletami). Dzięki temu straty ciepła będą mniejsze.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy