reklama

Gigantyczne dęby pójdą pod topór? Ruszyła zbiórka podpisów pod petycją, aby je uratować [FOTO]

, MAGAZYN, Wiadomości, 29.12.2020 19:07, red
Każdy może się przyłączyć i internetowo wysłać petycję.
Gigantyczne dęby pójdą pod topór? Ruszyła zbiórka podpisów pod petycją, aby je uratować [FOTO]

W Kleczy Dolnej (gmina Wadowice) rosną majestatyczne dęby. Niektóre z nich mają wymiary pomnikowe, a największy ma 4,80 m w obwodzie. To prawdziwy olbrzym.

Jak się okazuje, Nadleśnictwo Andrychów ma zamiar już wkrótce wyciąć dużą część dębów. Na drzewach pojawiły się czerwone kropki… a niebieskie numery świadczą prawdopodobnie o tym, że surowiec będzie przeznaczony na aukcję drewna cennego, tzw. submisję.

Mieszkańcy Kleczy i Wadowic są przerażeni tymi planami.

Ruszyła właśnie zbiórka podpisów do Nadleśnictwa Andrychów w obronie drzew/

- Pomóż w walce o zachowanie tych wspaniałych drzew. Wyślij email do Nadleśnictwa Andrychów i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach

- zachęcają organizatorzy akcji.

Szczegóły petycji i namiary do wysyłki petycji na stronie: https://akcja.przyrodnicze.org/kampanie/nie-wycinajcie-starych-debow

A poniżej informacja od organizatorów akcji obrony dębów.

">Pomnikowe dęby szypułkowe w Kleczy Dolnej zagrożone niespodziewaną wycinką

Oddział leśny nr 96 należący do leśnictwa Draboż w Nadleśnictwie Andrychów położony jest w Kleczy, za zakładami Binio Recykling i Firmą Łysoń. Obejmuje wąwozy, w których znajdują się źródliska i górne odcinki niewielkich potoków. Otaczają go pola uprawne i rozproszone zabudowania. Mimo, iż jest to niewielki fragment lasu, można w nim znaleźć wiele przyrodniczych ciekawostek. Już w czasie pierwszego, późnojesiennego spaceru natrafiliśmy na dziuple dzięcioła czarnego, największego spośród europejskich dzięciołów.

Były także ślady bytowania puszczyka i pary myszołowów. Wiosną uwagę zwracają rośliny zakwitające na dnie lasu, zanim jeszcze zacienią je rozwijające się liście drzew: zawilce gajowe, zawilce żółte, gajowce żółte, śledziennica skrętolistna, miodunki i kopytniki. Jednak największą osobliwością tego miejsca są sędziwe drzewa: przede wszystkim dęby a także graby i buki. Niektóre osiągają imponujące rozmiary, kwalifikujące do objęcia ochroną w formie pomników przyrody. W trakcie krótkiej wizji terenowej znaleźliśmy okazy, których pnie na pierśnicy osiągały 5 metrów obwodu! Większość tych drzew rośnie na krawędzi wąwozów, stanowiąc granicę rolno-leśną. Dzięki temu, w czasie wycieczek ich skrajem można te wspaniałe drzewa podziwiać w całej okazałości.

Niestety, większość drzew, które mogłyby stanowić pomniki przyrody, została przeznaczona do wycinki. Warto postarać się o zmianę tej decyzji także, dlatego, że drzewa tej wielkości są rzadkością. Można to sprawdzić przeglądając mapy drzewostanów w Banku Informacji o Lasach. Dęby w wieku 120 i więcej lat to już prawdziwy unikat, szczególnie w terenach podgórskich.


W czasie konsultacji z nadleśnictwem można się zastanowić, czy wycinka w oddziale 96 w ogóle ma sens. To niewielki obszar, więc na pewno nie będzie można pozyskać stamtąd tysięcy kubików drewna, natomiast konieczna będzie budowa dróg zrywkowych i zrywka w trudnym, pochyłym i podmokłym terenie. Dla lasu będzie to katastrofa. Silnie nasiąknięta wodą gleba po zerwaniu tych kilkunastu drzew będzie przypominać księżycowy krajobraz. Zostanie zniszczona cenna roślinność dna lasu, znacznie przyspieszy spływ wody. Napływ mułu, ubytek wody zapewne nie ucieszy również właścicieli stawów rybnych leżących poniżej tuż obok.


W odróżnieniu od wzniesień Pogórza i gór Beskidu Małego, które porasta buczyna karpacka, drzewostan w oddziale 96 złożony z dębów, grabów, jaworów, buków i lip jest lasem grądowym. Takie lasy porastały niegdyś europejskie niziny. Zajmowały żyzne i umiarkowanie wilgotne tereny. W miarę rozwoju cywilizacji w zasadzie wszystkie takie siedliska zostały zajęte przez rolnictwo i inne formy gospodarki. Grądy są unikatem w skali europejskiej. Przetrwały w trudniej dostępnych miejscach, np. takich, jak wąwozy w oddziale 96. To jeszcze jeden powód, by je chronić.


Ocena "okiem przyrodnika" wskazuje, iż ta połać lasu jest znakomitym miejscem do utworzenia użytku ekologicznego i ścieżki edukacyjnej. Wszystkie - naprawdę piękne - olbrzymie drzewa rosną na skraju i są dostępne nawet w trakcie krótkich szkolnych zajęć
z dziećmi czy niedzielnych, rodzinnych spacerów.

Społeczny Komitet Ochrony Dębów w Kleczy


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 01.01.2021 08:04

Wyciąć

ƅarte, 30.12.2020 16:27

nawet w kolebce platformy :(

Burakz wiejskiej , 30.12.2020 10:47

wszędzie te chciwe pisuarowe pazury