reklama

Filia wadowickiego ŚDS ukończona

, MAGAZYN, Wiadomości, 15.12.2020 13:29,
Na takie miejsce czekały osoby niepełnosprawne i ich rodziny. Przy ul. Sienkiewicza w Wadowicach powstała filia Środowiskowego Domu Samopomocy (ŚDS) im. św. Matki Teresy z Kalkuty, z której korzystać będą osoby niepełnosprawne intelektualnie.
Filia wadowickiego ŚDS ukończona

Do tej pory ŚDS w Wadowicach opiekował się osobami z zaburzeniami psychicznymi. Powiat nie dysponował placówką, do której mogłyby uczęszczać osoby niepełnosprawne intelektualnie. Roboty budowlane przy ul. Sienkiewicza zakończono kilka dni temu. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, ośrodek powinien rozpocząć działalność w styczniu 2021 roku. Korzystać z niego będzie mogło jednocześnie 15 osób.

Potrzeba utworzenia w naszym powiecie ośrodka wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną była bardzo duża. Dlatego, kiedy dowiedzieliśmy się, że można w tym roku pozyskać rządowe pieniądze na stworzenie filii ŚDS, nie wahaliśmy się ani minuty – mówią zgodnie wicestarosta Beata Smolec oraz dyrektor wadowickiego ŚDS Marcin Gawlik.


Powiat Wadowicki nie posiada w swoich zasobach budynku, który mógłby zostać przekazany na taką działalność. Dlatego starostwo porozumiało się z parafią Ofiarowania NMP w Wadowicach. Podpisaliśmy umowę użyczenia jej budynku na 10 lat i wystaraliśmy się o pieniądze od wojewody małopolskiego. Prace przebiegły sprawnie. Udało się stworzyć ośrodek rehabilitacji społecznej i zawodowej dla osób niepełnosprawnych, który spełnia wszelkie normy wyznaczone dla takich placówek, a przede wszystkim jest fajnym, ciepłym miejscem, w którym osoby niepełnosprawne będą mogły poczuć się dobrze i uczyć się samodzielności oraz zaradności życiowej – podkreśla wicestarosta.

To kolejna w ostatnich miesiącach nasza inwestycja w obszarze pomocy społecznej. Bardzo mnie to cieszy. Jako włodarze powiatu często jesteśmy rozliczani z pozyskiwania pieniędzy na drogi. To oczywiście niezwykle ważne. Ale w mojej ocenie miarą naszej skuteczności są i inne rzeczy, m.in. umiejętność zadbania o najbardziej potrzebujących – dodaje.

Na stworzenie ośrodka przy ul. Sienkiewicza w Wadowicach wojewoda małopolski przekazał dotację w wysokości ok. 439 tys. zł. Za te pieniądze nie tylko wyremontowano budynek i dostosowano go do potrzeb osób niepełnosprawnych, ale także wyposażono w sprzęt gospodarstwa domowego, zestawy komputerowe oraz urządzenia i materiały potrzebne do pracy terapeutycznej.

Na 129 metrach kwadratowych obok pomieszczeń socjalnych powstała pracownia gospodarstwa domowego, sala ogólna spotkań, dwa pokoje wielofunkcyjne, w których realizowana będzie terapia, a także pokój, w którym podopieczni filii ŚDS będą mogli odpocząć, jeśli zgłoszą gorsze samopoczucie.

W czasie pobytu w ośrodku uczestnicy zajęć będą m.in. ćwiczyć funkcjonowanie w życiu codziennym oraz zdobywać umiejętności interpersonalne – uczyć się rozwiązywania problemów i kształtowania pozytywnych relacji z osobami bliskimi, sąsiadami i osobami spotykanymi w życiu codziennym. Swoje zainteresowania będą realizować w pracowniach (m.in. edukacyjno-komputerowej oraz rękodzieła). Ponieważ plan jest taki, że ośrodek rozpocznie działalność w styczniu przyszłego roku, początkowo będzie realizował zadania mając na uwadze obowiązujące w Polsce obostrzenia związane z pandemią.

Nasz ŚDS poprzez placówki w Wadowicach i Andrychowie obejmuje wsparciem 70 osób z zaburzeniami psychicznymi. W ośrodku przy ul. Sienkiewicza pomoc znajdzie kolejnych 15 osób z niepełnosprawnością intelektualną z całego powiatu. Mamy świadomość, że potrzeby są jeszcze większe, ale idziemy do przodu i to jest ważne – podsumowuje Marcin Gawlik.


INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy