reklama

Eksponaty odzyskają dawny blask

MAGAZYN, Wiadomości, 23.08.2021 08:33,
Wszystko za sprawą projektu „Konserwacja ze zbiorów sztuki sakralnej Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”.
Eksponaty odzyskają dawny blask

Celem zadania jest konserwacja pięciu obiektów, będących najcenniejszą częścią kolekcji sztuki sakralnej wchodzącej w skład działu historyczno-artystycznego Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Eksponaty pochodzą z różnych okresów (XVII-XIX w.).

Niektóre z nich stanowiły część kolekcji pierwotnej instytucji – Zbiorów Historycznych Miasta Kęty – założonej przez mieszkańców w latach 70. XX w. na bazie prywatnych zbiorów obecnego patrona muzeum, Aleksandra Kłosińskiego. W skład wytypowanego do konserwacji zbioru wchodzą dwie drewniane rzeźby, drewniana płaskorzeźba polichromowana oraz dwa obrazy olejne na płótnie.

Za przeprowadzenie prac odpowiada doświadczona konserwatorka dzieł sztuki Katarzyna Mrowiec. Prace zakończą się na przełomie października i listopada, a już teraz pracownicy merytoryczni muzeum przygotowują scenariusz wystawy czasowej „Sacrum w muzeum. Konserwacja dzieł sztuki sakralnej ze zbiorów Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach”, która będzie przedstawiać spuściznę kulturową regionu, jednocześnie popularyzując wiedzę na temat kunsztu konserwatorskiego. Wernisaż odbędzie się w listopadzie i będzie połączony z wystąpieniem osoby odpowiedzialnej za przeprowadzenie prac.

Po wystawie czasowej eksponaty pojawią się na niedawno zmodernizowanej ekspozycji stałej muzeum. Cały projekt został wyceniony na nieco ponad 30 tysięcy złotych, z czego 23 tysiące pochodzi właśnie z programu „Wspieranie Działań Muzealnych”.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu docenił nasz wniosek – mówi Łukasz Gieruszczak, dyrektor Muzeum w Kętach. – Artystyczna i historyczna wartość dzieł wytypowanych do konserwacji dzieł jest niepodważalna. To nie tylko fantastyczny przykład rodzimej sztuki, ale nade wszystko doskonała reprezentacja dziedzictwa sakralnego regionu, co w Kętach – które przecież często są nazywane miastem kościołów i klasztorów, miastem św. Jana Kantego i bł. Celiny Borzęckiej – zyskuje szczególną rangę.

Projekt „Konserwacja ze zbiorów sztuki sakralnej Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach” dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Wspieranie Działań Muzealnych”


INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy