reklama

Dziura w jezdni a odszkodowanie – kto zapłaci za uszkodzenia auta?

, MAGAZYN, Wiadomości, 15.05.2020 12:00, Materiał Partnera
Najechanie na dziurę w jezdni może skutkować zniszczeniem opony, felgi albo nawet poważnymi uszkodzeniami zawieszenia Twojego samochodu. Czy w takiej sytuacji należy Ci się odszkodowanie? A jeśli tak, to od kogo i w jaki sposób możesz się go domagać?
Dziura w jezdni a odszkodowanie – kto zapłaci za uszkodzenia auta?

Nie da się ukryć, że stan polskich dróg z roku na rok ulega stopniowej poprawie. Tempo zmian czy nawet doraźnych napraw pozostawia jednak sporo do życzenia, a coś na ten temat może powiedzieć każdy kierowca, który zaliczył nieprzyjemne spotkanie z dziurą w jezdni. To może mieć bowiem opłakane konsekwencje dla samochodu, a co za tym idzie, również dla naszego portfela.

Czy istnieje jakaś możliwość, by odzyskać poniesione w ten sposób koszty naprawy auta? Jeśli posiadamy odpowiednią polisę, zawsze można liczyć na odszkodowanie z AC (https://mubi.pl/poradniki/odszkodowanie-za-dziure-w-jezdni/). Nie wszyscy kierowcy mają jednak taką możliwość – czy są zatem skazani na płacenie z własnej kieszeni? Niekoniecznie, trzeba jednak wiedzieć, do kogo należy się w tej sprawie zgłosić i jak takie zgłoszenie przygotować, by okazało się skuteczne.

Dziura w jezdni – kto za to właściwie odpowiada?

Gdyby doszło do kolizji z udziałem innego kierowcy, wszystko byłoby jasne. Jest winny, jest poszkodowany, jest odszkodowanie z OC sprawcy. Jeśli jednak „winnym” jest dziurawa nawierzchnia, pojawia się problem. Bo do kogo w takiej sytuacji należy się zwrócić po zwrot kosztów odszkodowania?

Odpowiedź brzmi: do zarządcy drogi. Wynika to z przepisów ustawy o drogach publicznych, które jasno określają, że role te pełnią odpowiednie organy administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego i to do nich należą wszelkie zadania związane z remontami, utrzymaniem i ochroną podległych im dróg.

Obowiązek dokładnego ustalenia, który urząd odpowiada za drogę, na której zostaliśmy poszkodowani, spoczywa jednak na Tobie. Jak uzyskać taką informację? To nic trudnego, wystarczy znać rodzaj drogi, a ten można ustalić po jej oznaczeniu, które odczytasz z mapy.

  • Drogi krajowe są oznaczone jedną lub dwoma cyframi – ich zarządcą jest Generalny Inspektor Dróg Krajowych i Autostrad.
  • Drogi wojewódzkie są oznaczone trzema cyframi – ich zarządcą jest zarząd województwa.
  • Drogi powiatowe są oznaczone czterema cyframi oraz literą stanowiącą wyróżnik województwa – ich zarządcą jest zarząd powiatu.
  • Drogi gminne są oznaczone sześcioma cyframi oraz literą stanowiącą wyróżnik województwa – ich zarządcami są władze danej gminy (burmistrz, prezydent miasta lub wójt).

Dziura w jezdni – co powinien zawierać wniosek o odszkodowanie?

Gdy już ustalisz, kto odpowiada za drogę, na której doszło do uszkodzenia naszego pojazdu, możesz zwrócić się do tego organu z wnioskiem o odszkodowanie. Trzeba jednak pamiętać, że taki dokument należy sporządzić wyjątkowo starannie – zarządcy dróg niejednokrotnie odrzucają bowiem wnioski, które nie są wystarczająco dobrze uargumentowane.

Bardzo często zdarza się, że zarządcy dróg odrzucają tego rodzaju wnioski, wskazując przy tym, że winę za uszkodzenia samochodu ponosi sam poszkodowany. Podnoszone są wówczas np. argumenty o tym, że na drodze są znaki ostrzegawcze lub ograniczające prędkość, a najeżdżając na dziurę, kierowca nie zachował należytej ostrożności. Trudno niestety bezsprzecznie udowodnić swoją rację w takim sporze, więc nierzadko zdarza się, że sprawa znajduje rozwiązanie dopiero w sądzie – mówi Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń na Mubi.pl.

Uzyskanie odszkodowania od zarządcy drogi nie jest zatem proste, ale to nie znaczy, że nie warto się o nie starać. Bezwzględnie trzeba się jednak dobrze do takiej sytuacji przygotować, zbierając wcześniej jak najwięcej informacji na temat zdarzenia.

Na pewno przyda się zatem dokumentacja fotograficzna, obejmująca zarówno zdjęcia uszkodzonej nawierzchni, jak i szkód wyrządzonych w samochodzie. Dodatkowo świetnym dowodem byłby film zarejestrowany przez kamerę samochodową, jeśli taką posiadasz.

Niezbędna będzie notatka zawierająca szczegółowy opis zdarzenia. Zapisuj wszystkie szczegóły, jakie pamiętasz, opisz też dokładnie okoliczności (np. z jaką prędkością jechałeś) i zniszczenia, do jakich doszło w samochodzie.

Warto też wezwać policję lub straż miejską – notatka sporządzona przez funkcjonariuszy uwiarygodni Twoją wersję zdarzeń. Bardzo przydatne będą zeznania świadków, np. pasażera samochodu.

Samochód uszkodzony przez dziurę w jezdni – kiedy dostaniesz odszkodowanie?

Trzeba jednak pamiętać, że tego typu sprawy mogą ciągnąć się bardzo długo, więc jeśli masz nadzieję na szybkie zdobycie odszkodowania, możesz się rozczarować. Aby zapewnić sobie większy komfort, wybierz ubezpieczenie samochodu na Mubi.pl. Kupując odpowiednią polisę, możesz liczyć nie tylko na likwidację szkody z AC, ale też na dodatkowe usługi, np. holowanie czy samochód zastępczy.

Jeśli jednak chcesz uzyskać odszkodowanie od instytucji, która zarządza drogą, musisz tam złożyć wcześniej przygotowany wniosek. W przypadku, gdy zarządca drogi ma wykupione ubezpieczenie, wówczas sprawą zajmuje się w jego imieniu odpowiednie towarzystwo ubezpieczeń. Od momentu złożenia wniosku do wydania decyzji w sprawie nie może minąć więcej niż 30 dni.

Jeśli decyzja będzie dla Ciebie pomyślna, otrzymasz odszkodowanie w wysokości określonej przez rzeczoznawcę, którego do zbadania sprawy wybierze ubezpieczyciel. Oczywiście jeśli wcześniej zdążysz już naprawić auto i domagasz się zwrotu kosztów, do wniosku o odszkodowanie musisz dołączyć fakturę z warsztatu.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy