reklama
reklama

Diecezja zapewnia: nie ma przyzwolenia na tuszowanie pedofilii

MAGAZYN, Wiadomości, 23.03.2021 08:50, red
W niedzielę w kościołach odczytano list.
Diecezja zapewnia: nie ma przyzwolenia na tuszowanie pedofilii
Niedawno informowaliśmy, że komisja ds. pedofilii skierowała do prokuratury wniosek o przeprowadzenie postępowania w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 240 par. 1 k.k. Kilku biskupów będzie odpowiadało na pytania prokuratora w sprawie związanej z wykorzystywaniem seksualnym byłego ministranta Janusza Szymika z Międzybrodzia Bialskiego, który jako 12-latek był molestowany przez Jana Wodniaka - ówczesnego proboszcza parafii w Międzybrodziu Bialskim.

Sprawa, którą zajmuje się Komisja, dotyczy nie tylko byłego proboszcza z Międzybrodzia Bialskiego, ale również hierarchów kościelnych: Tadeusza Rakoczego, Stanisława Dziwisza, Romana Pindla i Piotra Gregera, którzy mogą odpowiadać na podstawie art. 240 k.k., który mówi, że niezawiadomienie o przestępstwie jest karalne.

Po informacjach prasowych stanowisko w tej sprawie zajęła diecezja bielsko-żywiecka. W niedzielę podczas mszy św. w kościołach na terenie diecezji odczytywany był list, który zamieszczamy poniżej:

Komunikat Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Jako wspólnota Kościoła mierzymy się z trudnymi sprawami, w tym z krzywdami wyrządzonymi osobom małoletnim przez duchownych. Trudno znaleźć słowa, które mogłyby oddać ogrom cierpienia Pokrzywdzonych i ich najbliższych. Zaświadczyć o tym mogą wszyscy bezpośrednio zaangażowani w towarzyszenie i pomoc Pokrzywdzonym i ich rodzinom, a którzy angażują się w przyjmowanie zgłoszeń, prowadzenie dochodzenia wstępnego oraz procesu karnego. Poszukiwanie sprawiedliwości nie jest nigdy tylko sprawą Pokrzywdzonego, to również obowiązek nas wszystkich, szczególnie odpowiedzialnych za funkcjonowanie naszej diecezji.

Wszystkie zgłoszone, do naszej kurii, przypadki nadużyć wobec osób niepełnoletnich są wyjaśniane oraz procedowane. Postępowanie kościelne opiera się na zasadach wydanych przez Stolicę Apostolską przy pełnej współpracy z Kongregacją Nauki Wiary w Watykanie, do której przekazujemy dokumentację dotyczącą każdej sprawy.

Nasza diecezja ściśle współpracuje również z państwowymi organami ścigania. Zgodnie z prawem obowiązującym od dnia 13 lipca 2017 roku, wszystkie wymagane przez prawo przypadki są zgłaszane do Prokuratury. Do niej także przekazaliśmy informacje o wszystkich wcześniej prowadzonych sprawach.

Pragniemy wszystkich zapewnić, że w naszej diecezji nie ma i nie będzie jakiegokolwiek przyzwolenia na tuszowanie przypadków wykorzystania seksualnego osób małoletnich.

Opisywana w mediach sprawa Pana Janusza, który został skrzywdzony przez ks. Jana W. została zbadana w 2014 roku, w krótkim czasie po objęciu naszej diecezji przez biskupa Romana Pindla. Natychmiast po przyjęciu zgłoszenia rozpoczęliśmy proces kościelny, który zakończył się wyrokiem skazującym zatwierdzonym przez Kongregację Nauki Wiary w Watykanie. Starając się jak najlepiej zrozumieć Pokrzywdzonego biskup Roman Pindel spotykał się z Nim, ze współczuciem wsłuchując się w Jego przeżycia oraz oferując pomoc. Jak zostało to wspomniane wcześniej ta sprawa również została przedstawiona Prokuraturze.

Mamy świadomość, że wszyscy jako Kościół Diecezjalny jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszych wiernych, szczególnie najmłodszych. Właśnie dlatego po raz kolejny przypominamy, że sprawy nadużyć wobec osób niepełnoletnich należy zgłaszać do ks. Klaudiusza Dzikiego, Delegata Diecezji Bielsko-Żywieckiej ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, którego dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej naszej diecezji.

Ks. Adam Bieniek

Kanclerz Kurii Diecezjalnej Bielsko-Żywieckiej

Kalendarium postępowania kościelnego przeciwko ks. Janowi W.:

6 stycznia 2014 – objęcie diecezji przez bp. Romana Pindla.

27 stycznia 2014 – przyjęcie zgłoszenia Pana Janusza.

14 lutego 2014 – rozpoczęcie, zgodnie z procedurami, dochodzenia wstępnego celem stwierdzenia wiarygodności zgłoszenia.

8 marca 2014 – zwolnienie ks. Jana W. z pełnionych urzędów oraz przeniesienie w miejsce odosobnienia.

24 czerwca 2014 – decyzja Kongregacji Nauki Wiary o rozpoczęciu karnego procesu administracyjnego.

12 listopada 2014 – powołanie trybunału do przeprowadzenia karnego procesu administracyjnego.

16 kwietnia 2015 – dekret karny kończący proces administracyjny.

13 grudnia 2017 – prawomocny dekret Kolegium do spraw rekursów w sprawach zarezerwowanych Kongregacji Nauki Wiary wydany po dwóch apelacjach"

foto: Diecezja bielsko-żywiecka

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy