reklama
reklama

Czym karmić szczeniaka?Czy dieta młodego psa różni się od żywienia psa dorosłego?

MAGAZYN, Wiadomości, 15.10.2021 07:48, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Zmiana diety następuje kilka razy w życiu każdego czworonoga. Inaczej przebiega karmienie 3-miesięcznego szczeniaka, inaczej dorosłego psa w sile wieku, a jeszcze inaczej psiego seniora. Największym wyzwaniem jest jednak nauczenie przyjmowania pokarmów stałych młodego psa, który do tej pory żywił się wyłącznie mlekiem matki. Chcesz wiedzieć, czym karmić szczeniaka? Sprawdź na stronie PedigreeⓇ!
Czym karmić szczeniaka?Czy dieta młodego psa różni się od żywienia psa dorosłego?

Czym karmić szczeniaka po odsadzeniu go od matki?

Pełnoporcjowe karmy dla zwierząt różnią się między sobą nie tylko pod względem walorów smakowych, lecz także konsystencją, wielkością granul itp. Wybór jedzenia dla naszego podopiecznego powinien być dokonywany z uwzględnieniem następujących czynników:

  • wiek psa,
  • poziom jego aktywności fizycznej,
  • rasa lub masa ciała (w przypadku szczeniąt – docelowa masa ciała).

Główny podział pokarmów pełnoporcjowych to jedzenie suche i mokre. Wśród obu typów jedzenia znajdziemy produkty dopasowane również do wieku czworonogów, dla których są przeznaczone. To bardzo ważne, by dorosłe psy otrzymywały jedzenie z linii „adult”, a potem „senior”, natomiast szczenięta – z linii „junior”. Pożywienie dla pupila, którego organizm znajduje się w fazie wzrostu, powinno zawierać właściwe ilości i proporcje wszystkich niezbędnych składników odżywczych w tym minerałów jak wapń i fosfor, które wspomagają rozwój narządu ruchu. Dla młodych psów szczególnie ważne jest także w białko – podstawowy budulec ciała. Jedzenie przeznaczone dla szczeniąt jest też lekkostrawne.

Młode czworonogi potrzebują więcej kalorii w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż osobniki dojrzałe. Ze względu na niewielką pojemność żołądka nie są w stanie przyjąć dużych ilości pożywienia naraz, dlatego karmienie szczeniaków zalecane jest kilka razy na dobę. Szczegółowe wytyczne zależą od dokładnego wieku pupila. Dzienna liczba posiłków powinna wynosić:

  • 4–5 pomiędzy 6. a 8. tygodniem życia,
  • 3–4 pomiędzy 8. tygodniem a 6. miesiącem życia,
  • 2–3 powyżej 7. miesiąca życia.

Dorosłym zwierzętom także podajemy 2–3 posiłki dziennie (w zależności od rasy psy osiągają dojrzałość między 10. a 24. miesiącem życia). Instytut Nauki o Zwierzętach Waltham zaleca stosowanie diety mieszanej, złożonej z pokarmów suchych i mokrych w proporcji 1:1 pod względem masy produktów. Prawidłowe porcjowanie pożywienia dla pupila w danym wieku i o określonej masie ciała możemy ustalić za pomocą tabel żywienia, które znajdują się na etykietach pokarmów pełnoporcjowych. W razie potrzeby warto zasięgnąć specjalistycznej porady dietetyka lub lekarza weterynarii.

Karmienie szczeniaka – od kiedy zacząć?

Przez kilka pierwszych tygodni karmieniem szczeniaka zajmuje się wyłącznie jego matka. Oczywiście zdarzają się wyjątki. W przypadku gdy suka nie jest zdolna do wyżywienia potomstwa, stosujemy specjalne preparaty mlekozastępcze. Takie sytuacje zdarzają się jednak niezwykle rzadko. W naturalnych okolicznościach odsadzenie młodych od matki rozpoczyna się około 3. lub 4. tygodnia ich życia. Wówczas podaje się szczeniętom, między karmieniami mlekiem suki, niewielkie porcje rozgniecionej widelcem mokrej karmy lub namoczonej w wodzie suchej karmy.

Początkowo pokarmy stałe należy podawać zwierzęciu jako coś ciekawego, co powinno je zainteresować, a nie być jego jedynym pożywieniem. Karmienie szczeniaka 6-tygodniowego (jeśli nie trafił on jeszcze do nowego domu) nadal może być przeplatane piciem mleka matki, od którego pupil z czasem stopniowo się odzwyczai. Jest to najłagodniejszy sposób, aby przeprowadzić tak znaczącą zmianę diety czworonoga.

Należy pamiętać, że wszelkie modyfikacje w zakresie sposobu żywienia szczeniaka powinny przebiegać z uwzględnieniem jego możliwości. Na początku życia młode nie umie jeszcze gryźć i przyjmuje pokarm, ssąc sutek matki. Z tego powodu karmienie 2-miesięcznego szczeniaka powinno być poprzedzone swoistym „treningiem”. Warto na początku podawać mu papki, tak aby miał szansę nauczyć się gryźć, a dopiero potem przeżuwać. Dobrą praktyką jest rozdrabnianie widelcem mokrego pokarmu pełnoporcjowego (np. PEDIGREE® Junior z Kurczakiem i Ryżem) lub spulchnionych wodą suchych granulek dla psa. Więcej ciekawych porad czym karmić szczeniaka sprawdź na stronie Pedigree.

reklama

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy