reklama

Co ze słynnymi Misteriami Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej? Jest decyzja

, MAGAZYN, Wiadomości, KORONAWIRUS - wiadomości, 23.03.2020 14:23, red
Zakonnicy z Kalwarii Zebrzydowskiej podjęli decyzję.
Co ze słynnymi Misteriami Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej? Jest decyzja
We współczesnej formie kalwaryjskie Misteria Wielkiego Tygodnia odbywają się od lat powojennych. Co roku uczestniczy w nich ponad 100 tys. osób.

W tym roku na pewno w takiej formie nie odbędą się, choćby ze względu na obowiązujący obecnie zakaz zgromadzeń.

Kalwaryjski klasztor wydał komunikat w tej sprawie:

"W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo wiernych oraz działając zgodnie z poleceniami władz państwowych i kościelnych, informujemy, że tegoroczne obchody Wielkiego Tygodnia z Misteriami Męki Pańskiej w Sanktuarium Pasyjno – Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej nie odbędą się według zapowiadanego wcześniej porządku, lecz zgodnie z obowiązującymi procedurami oraz wytycznymi Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Szczegóły dotyczące celebracji będą podane w najbliższym czasie".
- poinformował klasztor.

Wytyczne odnośnie sprawowania liturgii w miejscach dotkniętych epidemią wydała ostatnio Stolica Apostolska. .

W Wielki Czwartek (w tym roku przypada 9 kwietnia) księża w parafii mogą koncelebrować mszę świętą Wieczerzy Pańskiej, ale wyjątkowo bez ludzi.

„Gest umycia nóg, już i tak fakultatywny, powinien być pominięty. Na zakończenie mszy świętej Wieczerzy Pańskiej powinno się pominąć procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum” - czytamy w dekrecie.

W Wielki Piątek biskup lub proboszcz mogą celebrować Mękę Pańską. „W modlitwie powszechnej biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych, znajdujących się w sytuacji zagubienia” - podaje dekret.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski nie zaleca organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym według wskazanego wzoru.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

bolo123, 24.03.2020 08:15

@Bartek - a powiedz a gdzie się podziały urzędasy z UE. Czemu nie pomagają ludowi w potrzebie. Gdzie Timermans, Lewandowski, i cała ta reszta mądrali. Czemu nie organizują tak bardzo potrzebnej pomocy.