Co kryje wnętrze zabytkowej kaplicy w Zagórniku? [VIDEO]

, MAGAZYN, Wiadomości, 29.04.2019 20:10, PG
Byliśmy tam z kamerą.
Co kryje wnętrze zabytkowej kaplicy w Zagórniku? [VIDEO]

Trwają prace konserwatorskie i restauratorskie wnętrza kaplicy pw. św. Bartłomieja i św. Łukasza w Zagórniku. Jest to inwestycja, na którą mieszkańcy tej wsi czekali od bardzo dawna. Włodarzom miasta udało się pozyskać na ten cel dotację ze stowarzyszenia LGD Wadoviana. Pace potrwają przynajmniej pół roku a wykonuje je firma Renowo z Jaworzna. Koszt remontu to prawie 900 tys. zł.

Udało nam się wejść do środka kaplicy i zobaczyć jej wnętrze jeszcze przed remontem. O tym co zobaczyliśmy w środku opowiada nam technik form architektonicznych Jarosław Potocki z firmy Renowo. Zobaczcie.Murowana kaplica z drewnianą dzwonnicą powstała w 1811 r. w Zagórniku dzięki darom Ł. Polaka i Ł. Pudło. W 1884 r. została znacznie rozbudowana i uzyskała efektowną wieżyczkę przy fasadzie frontowej. W 1865 r. w ołtarzu głównym został umieszczony obraz Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi według szkicu Jana Matejki. W 1993 r. obraz ten został przeniesiony do nowego kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła i św. Łukasza Ewangelisty w sąsiedztwie Kaplicy.

Pod koniec 2012 r. na wniosek parafii św. Bartłomieja i św. Łukasza w Zagórniku, Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał obiekt do rejestru zabytków Małopolski.

W 2014 r. wymieniono poszycie dachu kaplicy, wykonano renowację ścian, utwardzenie terenu i wybudowano instalację kanalizacji deszczowej.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

barte, 30.04.2019 14:17

Brawo dla burmistrza !

teresa12345, 30.04.2019 11:28

Zmieńcie osobe do wywiadów na taką z haryzma ta Pani jest flegmatyczna. Już od dłuższego czasu ja obserwuje i stwierdzam,że się nie nadaje w przeciwieństwie do Pana Kierczaka prowadzi to z życiem.

Mieszkaniec2, 30.04.2019 10:41

Brawo o takie miejsce warto i nawet trzeba dbać! Fajnie, że ktoś sie zabrał za to