reklama
reklama

Bp Rakoczy ukarany przez Stolicę Apostolską: zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach

MAGAZYN, Wiadomości, 28.05.2021 14:00, PG
Będzie musiał także zapłacić odszkodowanie. Chodzi o zaniedbania jakich się dopuścił biskup w kwestii nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec małoletnich.
Bp Rakoczy ukarany przez Stolicę Apostolską: zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach

Biskup senior diecezji bielsko – żywieckiej Tadeusz Rakoczy to jeden z czterech biskupów, co do których tzw. komisja ds. pedofilii skierowała wniosek do Prokuratury Generalnej o przeprowadzenie postępowania w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 240 & 1 k.k.

Biskupowi Rakoczemu zarzucono, że nie podjął żadnych działań w sprawie molestowanego byłego ministranta Janusza Szymika, który padł ofiarą księdza pedofila, ówczesnego proboszcza parafii w Międzybrodziu Bielskim - Jana Wodniaka.

Całą sprawę szeroko opisaliśmy we wrześniu 2020 roku: Proboszcz pedofil z Międzybrodzia Bialskiego

W piątek (28.05.) Archidiecezja Krakowska wydała w tej sprawie komunikat, która jest wynikiem przeprowadzenia postępowania Stolicy Apostolskiej:

Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Tadeusza Rakoczego w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich.

W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje:

– zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych;

– nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy;

– zakaz uczestniczenia w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski;

– wpłacenie z prywatnych środków odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa powołanej przez Konferencje Episkopatu Polski, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.


Bp. Rakoczy ma 83 lata i od kilku lat przebywa na kościelnej emeryturze. Przez ponad 20 lat Rakoczy kierował diecezją bielsko-żywiecką.

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Burakz wiejskiej , 29.05.2021 18:23

no chłopina się teraz przekona , ciekawe czy już mu się trzęsie brzuch ze śmiechu czy za kilka lat? a jak ja znam pedofila to mam go kryć dalej czy powinienem to gdzieś zgłosić ? jaka kara grozi przeciętnemu zjadaczowi chleba ? no bo ksiundzem nie jestem