reklama

Bezdomni na bruk. W zimie stracą schronienie

MAGAZYN, Wiadomości, 03.12.2022 19:00, eł, wb
Co więcej, ma to być dla nich dobre rozwiązanie...
Bezdomni na bruk. W zimie stracą schronienie

Dla osób bezdomnych zima to najtrudniejsza do przetrwania pora roku. Gdy temperatura spada poniżej zera, a w miarę ciepłe schronienie jest dla nich dostępne tylko na noc, ich codzienność może stać się koszmarem. O ile w ogóle przeżyją w takich warunkach... Taka sytuacja czeka niebawem ludzi, którzy mieszkają w Schronisku Dla Bezdomnych Mężczyzn przy ulicy Batorego w Andrychowie.

Już od 1 stycznia nowego roku placówka ma się stać Noclegownią dla Osób Bezdomnych. I nie chodzi tu bynajmniej o kosmetyczną zmianę nazwy. Wiąże się to również z innymi zasadami funkcjonowania placówki. Mężczyźni, którzy tam obecnie mieszkają i spędzają w budynku tyle czasu, ile chcą, muszą się wyprowadzić do końca tego miesiąca. Będą mogli wracać do placówki jedynie na noc. To dla nich bardzo trudna sytuacja, zwłaszcza że dotknie ich w zimie, kiedy przebywanie przez wiele godzin na zewnątrz jest trudne, a często niemożliwe do wytrzymania.

- Jest nas teraz dwunastu. Żaden z nas nie wie, co zrobić od stycznia. Każdy musi sam, na własną rękę coś sobie znaleźć. Już teraz mamy dużo gorzej niż do tej pory. Zabrali nam czajniki do gotowania wody, a jeśli w pokojach mamy siedemnaście stopni, to jest bardzo dobrze, bo bywa zimniej – powiedział nam jeden z bezdomnych mieszkających w schronisku.

Przez dwa dni nie udało nam się skontaktować z dyrektorką Ośrodka Pomocy Społecznej w Andrychowie, który prowadzi placówkę. Ale z uchwalonej ostatnio na sesji Rady Miejskiej zmiany statutu OPS wynika, że budynek przy Batorego nie spełnia aktualnych standardów lokalowych przewidzianych dla schronisk, może natomiast pełnić rolę noclegowni. Co więcej, zmiana warunków funkcjonowania placówki ma być korzystna dla jej użytkowników.

Wieloletnie obserwacje i doświadczenie w pracy z osobami bezdomnymi wskazują na to, że zapewnienie wsparcia w postaci schronienia w porze nocnej, a nie – jak do tej pory – w formie całodobowej, przyczyni się do zwiększenia motywacji tych osób do uzyskania przez nich samodzielności, znalezienia mieszkania, aktywizacji zawodowej lub społecznej” - czytamy w informacji wprowadzającej do uchwały w sprawie zmiany statutu OPS, podpisanej przez wiceburmistrza Wojciecha Polaka.

Do tematu powrócimy.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Skalpel, 04.12.2022 16:47

https://plus.gazetakrakowska.pl/miedzy-domem-a-bezdomnoscia-historia-pawla-ileckiego/ar/c15-14269243

Koniczynka, 03.12.2022 21:26

Jest rozwiązanie. Bezdomnych przenieść do nowych lokali mieszkalnych na Batorego,a obecnych tam nierobów wysiedlić i posłać do roboty. Tylko czemu na to jeszcze nie wpadł mądry wice Polak??? A tym co korzystają z kuchni brata Alberta kupić patelnie i garnki a kuchnię zamknąć. Oj ten wice Polak to mądry człowiek. A na końcu zwolnić wice Polaka i zostanie w budżecie miasta i gminy Andrychów sporo tysięcy złotych. I jeszcze jedno kiedy prezes Nowak z elektrociepłowni odda te miliony do budżetu gminy Andrychów i z jakim procentem???

Koniczynka, 03.12.2022 21:08

Minister Moskwa z PiSu powiedziała że idealna temperatura w pomieszczeniu to 18 stopni. A z drugiej strony do roboty pasożyty. Czajniki elektryczne na wodę, ciepła woda, ciepłe kaloryfery i co jeszcze??? Dziewczyna na noc??? Oczywiście papu w kuchni brata Alberta też gratis. Wiceburmistrz Polak niech się zastanowi co mówi. Jak już jesteś taki mądry to poślij do roboty tych co dostają darmowe mieszkania przy wodociągach. A nie dawać im mieszkanka bo robić się nie chce.

cath, 03.12.2022 20:32

Bezdomność zazwyczaj na własne życzenie.

Adam21, 03.12.2022 20:18

polaków na bruk....a ukraincy full wypas....rewelacja...coraz ciekawiej robi