reklama

Bartłomiej Leśniak z LO Andrychów najlepszy w półfinale XXII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego

, MAGAZYN, Wiadomości, 02.03.2020 08:25, HO
Drugie miejsce zajął Marcin Płonka z I LO im. Marcina Wadowity a trzecie także andrychowianka Emilia Karaś.
Bartłomiej Leśniak z LO Andrychów najlepszy w półfinale XXII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego

29 lutego w Auli I LO im. Marcina Wadowity odbył się po raz kolejny półfinał regionalny Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego. Tegoroczny temat brzmiał: „Czasy walki o wolność ojczyzny – pamiętać o nich czy odłożyć do lamusa?” i choć nie był łatwy, to licealiści z kilku powiatów Małopolski Zachodniej poradzili sobie z nim znakomicie, unikając „łatwego” patosu i prezentując własne, czasami bardzo osobiste przemyślenia.

Najlepsi mówcy wyłonieni w eliminacjach lokalnych zaprezentowali bardzo szeroką gamę interpretacji współczesnego rozumienia patriotyzmu, dostrzegając wieloaspektowość zagadnienia pamięci historycznej, co na dodatek poparte zostało świetnym warsztatem krasomówczym.

Według słów członków jury: Piotra Wyrobca, dyrektora Wadowickiego Centrum Kultury oraz Roberta Tracza, nauczyciela języka polskiego w CKUiZ nr 1 w Andrychowie najbardziej ujmująco i przekonywująco zarazem sens tematu wybrzmiał w przemówieniach trojga oratorów, którzy zajęli czołowe lokaty.


Zwyciężył Bartłomiej Leśniak z Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie, podopieczny Iwony Kaczmarek, drugie miejsce zajął Marcin Płonka z I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach - opiekun: Henryk Odrozek, trzecie także andrychowianka Emilia Karaś. Dodatkowo postanowiono wyróżnić Magdalenę Bolek z III LO w CKiUZ nr 1 w Wadowicach (opiekun: Renata Marek) oraz Oliwię Chrząszcz i Dominikę Lenart z LO w Suchej Beskidzkiej (opiekun: Krystyna Stanaszek). Laureatem Nagrody Publiczności został Marcin Płonka.

Decyzją jury do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się 6 marca b.r. w pięknej sali Sejmu Śląskiego w Katowicach, zakwalifikowano laureatów dwóch pierwszych miejsc: Bartłomieja Leśniaka i Marcina Płonkę.

Nagrody ufundowały Starostwo Powiatowe, zaś na trójkę najlepszych 6 marca w „finale finałów” czeka wycieczka do Brukseli połączona ze zwiedzaniem Parlamentu Europejskiego.

- Podziwiam tych młodych ludzi, że tak osobiście i bez zbędnego patosu, tak naturalnie potrafią mówić o pamięci historycznej przez pryzmat swoich osobistych doświadczeń i tradycji rodzinnej. Ta refleksyjność, umiejętność oderwania się od FORMY publicznych wystąpień obserwowanych w mediach - to WARTOŚĆ. Nasz konkurs pozwala ją wyartykułować i należy tylko mieć nadzieję, że „proza życia” nie zabije w przyszłości w tych młodych ludziach ich młodzieńczej wrażliwości i naturalności – powiedział Henryk Odrozek, nauczyciel w I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach, organizator konkursu.

Dodajmy, że organizowana po raz dwudziesty drugi impreza odbywa się nieodmiennie pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rady Języka Polskiego. Bartek, Marcin – trzymamy kciuki!Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy