reklama

Apelują o zniesienie opłat dla uczniów za przejazdy komunikacją gminną

MAGAZYN, Wiadomości, 23.02.2023 18:10, eł

To dla niektórych rodzin duże obciążenie finansowe, a dla większości problem jeszcze innego rodzaju.

Apelują o zniesienie opłat dla uczniów za przejazdy komunikacją gminną

Rzadko się zdarza, by na sesje Rady Miejskiej w Andrychowie przychodzili mieszkańcy i tam, na forum całego samorządu, przedstawiali swoje apele. Do takiego kroku skłoniła ich jednak podwyżka cen biletów w komunikacji gminnej, która weszła w życie 21 lutego. Postanowili poprosić o zniesienie wprowadzonych od tego dnia opłat za przejazdy dla uczniów.

Na obradach samorządu andrychowskiej gminy, które odbyły się w czwartek (23 lutego), pojawił się Wiktor Kierczak, by osobiście wyjaśnić, na czym polega problem. Mężczyzna na wstępie zastrzegł, że jego samego ta sprawa nie dotyczy, ponieważ wozi swoje dzieci do szkoły samochodem.

- Chciałbym zwrócić uwagę na płatną obecnie komunikację dla dzieci i młodzieży. Zapomniano tu o rodzinach, które spełniają kryteria do otrzymywania zasiłku rodzinnego, czyli mają dochód w wysokości nie przekraczającej 674 zł na osobę. Proszę sobie wyobrazić sytuację takiej rodziny z na przykład trójką dzieci. Bilet miesięczny dla ucznia kosztuje tylko 40 złotych, ale dla trojga to już wydatek 120 złotych. Wiem, że dla was to nie jest dużo, ale dla takiej rodziny to niebagatelna kwota. Niejedna z nich być może liczy każdy grosz, być może żyje od dziesiątego do dziesiątego – żarliwie mówił Wiktor Kierczak.


Zwrócił też uwagę na inny problem, bardzo powszechny w dzisiejszych czasach, gdy za prawie wszystko płacimy kartą, telefonem czy BLIKiem. Mało kto nosi obecnie bilon w portfelu, toteż często może się zdarzyć, że nie będzie mógł dać synowi czy córce drobnych na bilety za przejazd do szkoły i z powrotem do domu. - Jeśli ktoś ma stuzłotowy banknot, to raczej nie da go dziecku. Może z obawy, że pociecha go zgubi, a może dlatego, że potrzebuje tych pieniędzy na zakupy. I co wtedy? Dziecko nie pójdzie do szkoły? Dochodzą też do mnie słuchy o sytuacjach, opisywanych również w naszych mediach, o agresywnym zachowaniu kierowców autobusów, bo „on nie ma czym wydać, to klient powinien mieć drobne”. Jakże my potrafimy przeżywać takie sytuacje, a co dopiero dziecko w wieku ośmiu do dziesięciu lat! Dorośli reagują złością, ale taki kilkulatek strachem. A co, jeśli zgubi złotówkę przeznaczoną na powrót do domu lub ktoś mu ją ukradnie? – kontynuował Wiktor Kierczak.

Na koniec zwrócił się do burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka z apelem o przygotowanie projektu uchwały przywracającej bezpłatne przejazdy dla uczniów i studentów oraz poddanie jej pod głosowanie na następnej sesji Rady Miejskiej.

- Te sprawy, które pan tutaj podniósł, my również poruszaliśmy, zanim przegłosowaliśmy uchwałę o podwyżce cen biletów i o wprowadzeniu tej złotówki za przejazdy dla dzieci i młodzieży. Pan tutaj wspomniał o czynnikach ekonomicznych i innych. Jako nauczyciel, zgadzam się z wieloma tezami, które pan przedstawił w swojej wypowiedzi, natomiast powiem szczerze, że to na rodzicu spoczywa obowiązek, by zadbać o dziecko, dopóki nie uzyska ono pełnoletności. To dotyczy również zaopatrzenia uczniów w pieniądze, które muszą wpłacać w szkole na różne wyjazdy, wycieczki i tak dalej. A problem drobnych nie dotyczy tylko dzieci, lecz każdego z nas – odpowiedział mu przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski. - Nie byłem sercem za tym, żebyśmy podejmowali taką uchwałę, z drugiej strony jednak, jeżeli chcemy, by komunikacja w tym standardzie została zachowana, to możemy zwiększać obciążenia finansowe.

Natomiast burmistrz Tomasz Żak stwierdził, że można by się zastanowić za wprowadzeniem jakiejś ulgi dla dużych rodzin. Przewodniczący, jakby niezadowolony z tej sugestii, wtrącił: - Na pewno nie pozostawimy tego problemu ot tak, że puścimy go mimo uszu.


Foto: WB

Nowy cennik - obowiązuje od 21 lutego


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

syzyf, 24.02.2023 11:40

śmiechu warte o co ten raban ,kiedyś chodziło się do szkoły na nogach ,a teraz wsiadaja Lenartowicza Sklep wysiadają Lenartowicza Szkoła .My rodzice tez chodziliśmy na nogach niektórzy po 3 kilometry . Popatrzcie ilu uczniów pali za budynkami szkół .Ilu jeżdzi do galerii zamiast do szkoły.Chodzenie na nogach wyjdzie im tylko na zdrowie ,jak nie chce się chodzić płać.Ilu rencistów musi żyć za 1600 zł,opłacić czynsz ,prąd ,gaz ,lekarstwa nawet po 200 zł na miesiąc i płącą złotówkę .Wstyd panie Wiktorze

bonifacy, 24.02.2023 11:12

Jeszcze raz miło pozdrawiam wszystkich inżynierów społeczno socjalnych.Miłego wekendu w gronie rodziny!

oryginalnynick, 24.02.2023 07:21

Bonifacy nie pisz takich bzdur o wychowaniu dzieci obecnie gdzie rodziny mają dodatki za poprzedniej władzy i za komuny państwo nie dawało żadnych dodatków na dzieci trochę rozumu????????????

bonifacy, 23.02.2023 22:47

Pozdrawiam wszystkich komentujących którzy wszystko wiedzą a nigdy dzieciaków nie mieli i w przyszłości oczywiście nie będą ich mieć.

karino, 23.02.2023 22:46

Słusznie, że płacą, ciekawe czy rodzice np. niepalacy są...

karino, 23.02.2023 22:45

Zawsze uczniowie mieli platne bilety, zniżka 30% i tyle. Czy naszym rodzicom lub dziadkom łatwo było utrzymać rodziny? Było jeszcze trudniej. Ludzie nauczyli się tylko narzekać i biadolić a nuż uda się coś wypłakać. Bez przesady

hebes1125, 23.02.2023 21:47

W takiej sytuacji opieka społeczna powinna się zająć taką rodziną i co tam się dzieje? Zgadzam się z komentującymi z 500 + jak ktoś może oczywiście pracować to wystarczy nawet na korepetycje...

oryginalnynick, 23.02.2023 20:21

Wielki krzyk o bilet za 1zl każdy z tych dzieciaków ma komure za kilka stówek to nie problem za halą papieroski piwko na używki kasa jest na bilecik nie ma

Koniczynka, 23.02.2023 20:13

Dla rodziców dużych rodzin trzeba zapewnić pracę. Bata i do roboty. W Andorii są przyjęcia. 500+ 300+ zasiłki rodzinne, stałe, celowe i jeszcze źle. Dawniej nic nie było i ludzie nie narzekali. Wiktorku pokaż klasę kup większe auto i zabieraj trójkę wspomnianych dzieci...

Koniczynka, 23.02.2023 20:02

Wiktorku i jeszcze jedno. Podaj nazwiska tych rodzin.... Sprawdzimy faktyczne dochody. Kierczak nie sztuką jest zrobić dzieci, sztuką jest je wychować i zapewnić godne życie!!! Trzy bilety to koszt 120zl moim zdaniem powinno być dwa razy drożej!!!!! Daremne tłumaczenie i się skompromitowałeś. Ktoś ci za to zapłacił???? Bo to jest podejrzane stanowisko z Twojej strony. Dopłać z własnej kieszeni albo daj nierobom pracę!!! Której w Andrychowie nie brakuje.

Koniczynka, 23.02.2023 19:57

Wiktorku Kierczak rodzina z trójką dzieci ma trzy dochody z 500+ więc twoje tłumaczenia są daremne. Do tego zasiłek rodzinny, zasiłki stałe i celowe z OPS o tym już nie wspomniałeś. A biednych rodzin w gminie jest kilka!!!! Powtarzam kilka, więc im kup bilety miesięczne za śmieszną kwotę 40zł. I po dziesięć razy dziennie czy trzeba czy nie jeżdżą sobie autobusami.

annap, 23.02.2023 19:51

Dzieci powinny jeździć za darmo, jak było do tej pory!

puk puk , 23.02.2023 19:26

i co jeszcze ? może wszystko za darmo dla takich rodzin ? wszędzie zniżki na kartę dużej rodziny, zniżki w kinie na basenie, jest 500+ nie stać na autobus ?