reklama

5 roślin do aranżacji dachowego ogrodu

, MAGAZYN, Wiadomości, 22.08.2021 09:36, ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Ogród na dachu stanowi perfekcyjną alternatywę dla osób, które z oczywistych przyczyn nie mogą zdecydować się na prowadzenie standardowego ogrodu. Dzięki właściwemu doborowi nasadzeń i roślin, może sprawiać on wrażenie większego i bardziej zacisznego niż jest w rzeczywistości. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jakie rośliny do aranżacji dachowego ogrodu warto rozważyć.
5 roślin do aranżacji dachowego ogrodu

Warstwy dachowego ogrodu

Zielony ogród, który został zbudowany w sposób prawidłowy, powinien składać się z siedmiu głównych warstw, a mianowicie z:

  • Podłoża (płyta stropowa lub drewniana konstrukcja);
  • Hydroizolacji (warstwa ta zabezpiecza dach przez ewentualnym przeciekaniem);
  • Warstwy ochronnej (stanowi dodatkową ochronę hydroizolacji);
  • Warstwy drenażowej (odprowadza ona wodę z warstwy wegetacyjnej do systemu odpływów);
  • Warstwy filtrującej (chroni przed zanieczyszczeniami);
  • Warstwy wegetacyjnej (zatrzymuje wodę w czasie suszy oraz pozbywa się jej nadmiaru przy deszczowej pogodzie);
  • Warstwy roślinnej.

Budując ogród na dachu, należy więc pamiętać przede wszystkim o dopasowaniu grubości podłoża do roślin, zapewnieniu prawidłowego odpływu wody oraz oczyszczaniu systemu odpadów.

Rośliny do aranżacji dachowego ogrodu - propozycje

1. Lawenda

Lawenda jest jedną z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Nie tylko charakteryzuje ją przepiękny wygląd, ale uwielbiana jest również za niesamowity, unikatowy i intensywny zapach. Dobrze znosi suche warunki oraz wiatr, wobec czego przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu, aby poświęcić go na pielęgnowanie roślin. Co więcej, może zostać posadzona zarówno w pojemniku, doniczce, jak również bezpośrednio na rabacie w ogrodzie na dachu.


2. Tawułka Arendsa 'Fanal'

Ze względu na fakt, że zielony ogród bywa zacieniony, tawułka jest doskonałą propozycją. Ma paprociowe, brązowo-zielono liście i pierzaste kwiaty - jest zatem bardzo efektowna. Tawułka to roślina wieloletnia, osiągająca do około półtora metra wysokości, która kwitnie w połowie lata. Będzie zatem cieszyć oko przez całe wakacje.

3. Liliowiec

Liliowiec to jedna z bylin, która jest bardzo łatwa w uprawie. Ze względu na fakt, że jest ona odporna, stanowi dobry sposób na ubarwienie zielonego ogrodu na dachu.

4. Dąbrówka rozłogowa

Pomimo że dąbrówka rozłogowa wymaga stałego podlewania, jest dobrą rośliną do aranżacji dachowego ogrodu - to roślina okrywowa, więc charakteryzuje się stałym wzrostem. Liście tej rośliny są błyszczące, zazwyczaj w odcieniach burgundu, natomiast kwiaty są w kolorze jasnoniebieskim, różowym, białym lub purpurowym. Okres kwitnienia przypada na końcówkę wiosny i początek lata.


5. Hortensja

Pnąca odmiana hortensji osiąga spore rozmiary. Jest odporna na warunki atmosferyczne oraz jest łatwa do przycinania, co czyni z niej wprost idealną roślinę do aranżacji dachowego ogrodu. Jej kwitnienie przypada na wiosnę, natomiast jesienią liście hortensji przemieniają się z zielonej barwy na żółtą, dzięki czemu może cieszyć oko praktycznie przez cały rok.

Dachowy ogród może stanowić idealną propozycję dla osób, które zamieszkują w centrum miasta, gdzie jest ograniczony dostęp do lokali oferujących standardowe ogrody. Jak prezentują się zielone ogrody w domach i mieszkaniach w mieście? Sprawdź nowe nowe mieszkania i domy na obido.pl!


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy