reklama

200-letni dąb został Pomnikiem Przyrody

MAGAZYN, Wiadomości, 06.06.2023 12:50, red
Dąb ma 405 cm obwodu, 30 metrów wysokości.
200-letni dąb został Pomnikiem Przyrody
Rada Miejska w Zatorze zdecydowała, że okazały dąb, który od blisko 200 lat rośnie przy ul. Kongresowej 11 w Zatorze (obok budynku szkoły) zostanie Pomnikiem Przyrody.

Dąb ma 405 cm obwodu, 30 metrów wysokości.

Z propozycją ustanowienia tego pomnika wystąpił mieszkaniec Zatora Jan Bernowski, a inicjatywę poparł Burmistrz Zatora wnosząc pod obrady Rady Miejskiej projekt uchwały w tej sprawie. Zgodnie z opinią dendrologiczną to dużych rozmiarów drzewo o modelowym wyglądzie zasługujące na nadanie statusu Pomnika Przyrody.

- Objęcie dębu ochroną prawną pozwoli na jego zachowanie dla przyszłych pokoleń, zwiększy świadomość ekologiczną mieszkańców, przyczyni się do promocji zieleni w Gminie Zator i kształtowania prawidłowych postaw człowieka wobec przyrody. Warto pamiętać, że pomnika przyrody nie można niszczyć, uszkadzać ani przekształcać. Nie można także umieszczać na nim tablic reklamowych, a wokół gleba nie może być zanieczyszczona. Wszelkie zakazy zostały szczegółowo opisane w uchwale - informują władze Zatora.

źródło: UM Zator

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy