100 dni bez alkoholu na 100-lecie niepodległości?

, MAGAZYN, Wiadomości, 30.07.2018 17:50, red
Księża mają pomysł.
100 dni bez alkoholu na 100-lecie niepodległości?
Przy okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, powstają różne inicjatywy. Ostatnio z inicjatywę wyszli również księża.

Sierpień jako miesiąc trzeźwości jest obchodzony w Kościele katolickim od 1984 r. Ale tym razem księża proponują, aby nie pić alkoholu nie tylko w sierpniu, ale aż przez 100 dni: od 4 sierpnia do 11 listopada.

List zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. apostolstwa trzeźwości i osób uzależnionych w tej sprawie został odczytany w niedzielę (29.07) w kościołach w całej Polsce.

Jak to argumentują?

Autorzy apelu podkreślają, że wolność kosztowała życie wielu Polaków, a dziś takie poświęcenie nie jest konieczne. „Ale by chronić wolność i wspierać rozwój Polski i Polaków, musimy sobie wyznaczać ambitne cele. Jednym z nich jest właśnie ochrona trzeźwości. Św. Jan Paweł II mówił nam, że +prawdziwy egzamin z wolności jest dopiero przed nami+. To prawda. Nie możemy zawieść w tej tak ważnej sprawie. Dlatego podejmijmy to wezwanie: 100 dni abstynencji na stulecie niepodległości. To jest naprawdę egzamin z wolności i miłości do Ojczyzny!” – czytamy w apelu.

W Apelu przypomniano jak wiele szkód w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym wyrządza alkohol i kultura jego spożywania. „W domach, w których rodzice piją nadmiernie alkohol, często nie wystarcza pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb, w tym na zakup chleba” – wskazują członkowie Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Dodają, że wielu bohaterów walczących o wolność Polski zdawało sobie sprawę, że troska o trzeźwość Polaków jest fundamentem walki o niepodległość.

Stanowi także podstawę jej utrzymania. I chociaż sto lat temu spożywaliśmy zaledwie 1 litr czystego alkoholu rocznie na osobę, to troska o trzeźwość Narodu była priorytetem w działaniach wielu polskich patriotów, chociażby generała Józefa Hallera, abstynenta, aktywnego działacza na rzecz trzeźwości. A jak jest dziś, po stu latach? Dzisiaj ze smutkiem, ale i z przerażeniem trzeba powiedzieć, że spożywamy 10 razy więcej alkoholu, niż wtedy. Przypomnijmy, że alkohol nie jest substancją konieczną do życia, która ma być dostępna zawsze i wszędzie. Jest substancją psychoaktywną, narkotykiem, który jest tak groźny, bo sprzedawany legalnie i prawie wszędzie” – czytamy w Apelu.

Jego autorzy zaznaczają, że pijaństwo zagraża także osiągnięciu wielu ambitnych celów narodowych. „Chcemy, by rodziło się jak najwięcej dzieci w silnych i stabilnych rodzinach. Tymczasem alkohol to jedno z największych zagrożeń dla rodziny, to źródło rozwodów, przemocy i dramatów. Chcemy rozwijać się gospodarczo, a jednocześnie co roku marnotrawimy miliardy złotych na pokrycie kosztów nadmiernego spożycia alkoholu. Mamy ambicję być społeczeństwem zdrowym, a alkohol powoduje liczne choroby, w tym nowotwory. Alkohol odbiera rocznie życie tysiącom Polaków. Chcemy być społeczeństwem praworządnym, a tymczasem nadużywanie alkoholu jest jednym z głównych czynników popełniania przestępstw, zwłaszcza tych najcięższych” – podkreśla członkowie Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

`, 31.07.2018 15:44

Psikuta .......... dzisiaj też będziesz wklejał coś ze Sputnik Polska albo Russia Today ??? ..... Czy wystarczy tylko wrzutka z Wybiórczej dla "baranów z Zielonej Wyspy" a raczej Rudej.

wolfgang, 31.07.2018 15:35

 Zdziecinniała teologia / z nalezione w sieci / A jaki jest ten Kościół? To Kościół „chłopskich synów” w pojęciu Teodora Adorno. Ten Kościół jest w ścisłym i głębokim sojuszu z partią rządzącą. Ten Kościół popiera w czasie kazań i wystąpień publicznych jedną partię i to nigdy, bez jednego wyjątku, nie spowodowało reakcji władz tego Kościoła na politykowanie „duszpasterzy” z ambon. Może arcybiskup krakowski wypowiadać brednie na temat wypadku lotniczego pod Smoleńskiem - wolno mu, może na każdy temat - wolno mu, może ksiądz profesor Rakoczy, głoszący homilię w stolicy Polski, a nie na prowincji, wygłaszać swe dywagacje na temat gospodarki i polityki, uzasadniając swe wolne wnioski głęboko teologicznie – wolno mu, może Tadeusz Rydzyk żyć po pańsku, pazernie wyrywać od państwa pieniądze na niereligijne cele gospodarcze czy na propagandę swojej XIX-wiecznej wizji świata – wolno mu, wolno mu „poza trybem” wpływać na politykę państwa, wolno „mieć swoich ludzi w rządzie”(co to oznacza?) i swoją frakcję w parlamencie (poza trybem?), wolno jednoznacznie popierać ciemnotę i sojusz ołtarza z tronem. Wolno budować w czasie Świąt Wielkanocnych instalacje grobów Jezusa z dziwnymi, politycznymi napisami kojarzącymi opozycję wobec PiS z grzechem i totalitaryzmem. Ale notoryczne łamanie konstytucji, nieogłaszanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego, ułaskawianie „poza trybem” skazanych przestępców, które samo w sobie jest grzechem, napiętnowane nie jest. Teologia polskiego Kościoła jest tak włościańska i infantylna, że aż boli. Ta teologia jest bowiem odpowiedzią na potrzeby duchowe polskiego ludu, z którego pochodzi większość kleru. Tak więc dominuje filozofia chłopska Kalego. Dzieci chrześcijańskie z Syrii przyjmujemy, ale muzułmańskich to nie, żydowskie małe duszyczki można nawet spalić w stodółce, bo nie są ochrzczone. Polska teologia to zupełnie zdziecinniała mutacja teologii. To dobre i złe uczynki na poziomie ucznia młodszych klas szkoły podstawowej, gdzie dobrym uczynkiem jest przeprowadzenie staruszki przez ulicę, a złym - brzydkie zabawy pod kołderką.

`, 31.07.2018 12:01

Już ci Psikuta pisałem - skończ powielać te brednie pełowcu ................ ""Na początku lipca złożył rezygnację z członkostwa w PiS oraz z pełnienia wszystkich funkcji partyjnych - poinformowała Mirosława Stachowiak-Różecka z PiS, prezes Zarządu Okręgowego we Wrocławiu.W poniedziałek w południe Jacek A. złożył również rezygnację z funkcji prezesa Centrozłomu." ................ U was Totlanych nieudaczników dostałby pewnie nagrodę + zegarek :-0"

bodmar, 31.07.2018 11:45

Pięknych działaczy ma partia rządząca: Jacek A., działacz PiS i zarazem prezes jednej ze spółek miedziowego koncernu KGHM, zasnął pijany za kierownicą służbowej limuzyny. Okoliczności sprawy bada dolnośląska policja. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek stwierdziła we wtorek w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że A. od niemal miesiąca nie jest już członkiem tej partii. Wciąż jednak figuruje na stronie zarządu okręgowego PiS we Wrocławiu. (http://www.tvn24.pl)

`, 31.07.2018 10:30

Psikuta .......... dzisiaj też będziesz wklejał coś ze Sputnik Polska albo Russia Today ??? ..... Czy wystarczy tylko wrzutka z Wybiórczej dla "baranów z Zielonej Wyspy" a raczej Rudej.

stan, 31.07.2018 10:23

Polska jest zawierzona Czarnej Madonnie wiec żaden Trump czy Putin nie da rady. Ale mówiąc poważnie Polska jest już przygotowana na rosyjska aneksje, obrona w rozsypce, całkowicie rozbrojona , kasa wydojona z budżetu no i ci rządzący albo głupi albo agenci, obie opcje są dramatyczne

stan, 31.07.2018 10:15

Brawo PIS = dojna zmiana ! Najważniejsze żeby starczy na darowizny dla Rydzyka ! Polaki to ciemniaki że dają rządzić bandzie kolesi co ich strzyże i goli jak bezmyślne barany ! Milionowe pensje i premie po 70 000. Luksusowe limuzyny dla "elyty" i posadki dla znajomków !! Bo im sie należy !!  Polska stała się dzięki Misiewiczom, macierewiczom, piotrowiczom i niektórym biskupom pośmiewiskiem dla innych krajów I dla ludzi normalnie myślących  Jest to żałosne że tak nisko potrafiliśmy upaść  PiS wyzwolił z najgłębszych czeluści polskiego motłochu, zakłamanych, podłych i nikczemnych ludzi, którzy dorwali się do władzy, za nic maja prawo i Konstytucję RP, którą łamią nagminnie i naginają do swoich podłych celów. Najgorsze jest to, że mają poparcie niewykształconej części społeczeństwa, tzw. “ciemnego ludu” i zdobytej władzy łatwo nie oddadzą. PiS ośmielił lumpiarstwo – ludzi, którzy na co dzień wystają na placach miasteczek, bez żadnych perspektyw. Ich agresja znalazła racjonalizacje.

`, 31.07.2018 05:23

Wybiórcza i Wybiórcza BIS portaliki dla Psikuty OOO HA HA HA

`, 31.07.2018 05:20

"niezależna to pisowski portalik mający na celu szczucie ludzi" ........ Wymień kilka dowodów na poparcie swoich BZDUR :-0 .......... http://niezalezna.pl/88364-wyborcza-tonie-okopress-slepnie-rozpaczliwy-apel-o-wplaty-na-wolnosc-slowa

taranczako, 31.07.2018 05:10

Czyli wystarczy nie pić aby "obalić" rządowy program 500 plus? zandrychowa, 30.07.2018 18:10 No tak nie pić a z czego pisowski rząd będzie miał pieniążki na rozdawnictwo jak nie z akcyzy i z opodatkowania m in alkoholu.Ostatnio wszystko tak podrożało że szkoda gadać

taranczako, 31.07.2018 05:10

Czyli wystarczy nie pić aby "obalić" rządowy program 500 plus? zandrychowa, 30.07.2018 18:10 No tak nie pić a z czego pisowski rząd będzie miał pieniążki na rozdawnictwo jak nie z akcyzy i z opodatkowania m in alkoholu.Ostatnio wszystko tak podrożało że szkoda gadać

polokolo, 31.07.2018 04:18

niezależna to pisowski portalik mający na celu szczucie ludzi.ogólnie rzecz biorąc na usługach kaczyńskiego opłacany z naszych podatków

`, 30.07.2018 21:19

itd.

`, 30.07.2018 21:18

http://niezalezna.pl/219038-portal-okopress-radzi-jak-wykryc-fake-newsa-jak-przeczytacie-ten-poradnik-pekniecie-ze-smiechu-serio

`, 30.07.2018 21:17

https://dorzeczy.pl/kraj/20913/Kolejna-wpadka-OKOpress-Portal-publikuje-klamstwo-o-Misiewiczu.html

`, 30.07.2018 21:17

http://niezalezna.pl/204499-lesnicy-ujawniaja-fake-newsa-okopress-quotinsynuacje-sa-co-najmniej-niesmacznequot

`, 30.07.2018 21:15

http://telewizjarepublika.pl/tlumy-obywateli-protestuja-przed-sejmem-czyli-jak-tvn-tworzy-alternatywna-rzeczywistosc,67788.html

`, 30.07.2018 21:14

Tak tak Psikuta twoja matka pierwsza rękę wyciąga do "pisiorów" :-) .................. Ja ci polecam codzienną lekturę "Mam 6 lat" jak ją zrozumiesz to może coś z ciebie będzie OOOOOO HAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAA HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA .......... http://niezalezna.pl/88364-wyborcza-tonie-okopress-slepnie-rozpaczliwy-apel-o-wplaty-na-wolnosc-slowa

zandrychowa, 30.07.2018 20:53

Już powoli ludzie przestają wierzyć w te bajki pisowskie kłamstwa i manipulacje.Kolejne pisowskie przekręty wychodzą na jaw.Polecam codzienną lekturę: https://oko.press/

`, 30.07.2018 20:18

"Ostatnio wszystko tak podrożało że szkoda gadać" ............. Np. paliwo z 6zł za Rudego na 5zł za "pisowskiego rządu" ...... :-) ......... A biorąc pod uwagę że większość rodzin pobiera 500+ to można powiedzieć że wszystko potaniało i to bardzo. Zapytaj Psikuta swoją mamę która pierwsza w kolejce rękę wyciąga po 500+ i wyprawkę+ czy czasem teraz nie ma więcej pieniążków w portfelu niż za nieRządów Totalnych nieudaczników.

Ca-ro, 30.07.2018 18:05

ciekawe jak oni to zrobią przecież piją codziennie

zandrychowa, 30.07.2018 17:10

No tak nie pić a z czego pisowski rząd będzie miał pieniążki na rozdawnictwo jak nie z akcyzy i z opodatkowania m in alkoholu.Ostatnio wszystko tak podrożało że szkoda gadać