reklama

Znana ze szklanego ekranu Irena Stopa potrzebuje naszych głosów. Czasu jest mało

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 23.04.2022 16:20, eł
Ma szansę dołożyć kolejną nagrodę do swej bogatej kolekcji trofeów.
Znana ze szklanego ekranu Irena Stopa potrzebuje naszych głosów. Czasu jest mało

Umiejętność takiego opowiadania historii, by przykuć uwagę słuchacza i utrzymać ją do samego końca to dar dany tylko nielicznym. Jedną z osób, które niewątpliwie go posiadły, jest Irena Stopa z Jordanowa. Kobieta potrafi snuć opowieści z wielka swadą i ma już na koncie wiele nagród w konkursach gawędziarskich. Aczkolwiek nie z tego jest najbardziej znana.

W dzieciństwie Irena Stopa uwielbiała słuchać opowieści i piosenek, którymi wiejskie kobiety w jej rodzinnych stronach umilały sobie czas podczas spotkań poświęconych darciu pierza. Jej babcia miała szczególny dar gawędziarski. Nawet najprostsze historie potrafiła przekazać w taki sposób, że inne gospodynie wręcz spijały słowa z jej ust. Wnuczka odziedziczyła ten talent i konsekwentnie go rozwija, choć dziś nie jest on już tak ceniony jak niegdyś.

Szerszej publiczności Irena Stopa znana jest z serialu dokumentalnego „Górale”, emitowanego na kanale Polsat Play. Gawędziarka trafiła na szklany ekran dzięki temu, że… wydzierżawiła pole pewnemu bacy. Gdy po raz pierwszy przyszła go odwiedzić, natknęła się u niego na ekipę telewizyjną. Jej członków zaintrygowała wygadana, rezolutna jordanowianka i w ten sposób zaczęła się przygoda Ireny Stopy z telewizją.

W tym roku gawędziarka bierze udział w siódmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Gadkę, organizowanego przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy współpracy z Sekcją Dialektologii i Socjolingwistyki Koła Naukowego Językoznawców Studentów. Dwa lata temu zajęła w nim pierwsze miejsce. Teraz też ma szansę zdobyć jedno z trofeów. Możemy jej w tym pomóc, bowiem do wygrania jest między innymi nagroda publiczności, która trafi do osoby najczęściej „lajkowanej” przez Internautów.

Zasady głosowania dostępne są tutaj. Potrwa ono do godz. 23.59 w dniu 25 kwietnia, a zatem czasu na oddanie głosu jest niewiele.Foto: Edyta Łepkowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy