reklama

Z cyklu zabytki Małopolski. "Mały Wawel"

, Kultura - Rozrywka, MAGAZYN, Wiadomości, 16.05.2021 18:50, PG
Renesansowy znajdujący się w Suchej Beskidzkiej to perełka turystyczna na turystycznej mapie Małopolski.
Z cyklu zabytki Małopolski.

Nazywany „małym Wawelem” zamek w Suchej Beskidzkiej obecnie jest siedzibą m.in. muzeum, Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii oraz hotelu i restauracji „Kasper Suski"

W grudniu 2018 roku zakończyła się 2,5 letnia rewitalizacja zespołu zamkowo – parkowego. Koszt remontu wyniósł 10,5 mln zł, z czego 6,4 mln zł gmina pozyskała dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego.

W kwietniu w suskim zamku gościła ekipa TVP Kraków realizuj program „Odkryj Regiony”. Ich reportaż można zobaczyć tutaj: link (6:33).


Początki suskiego zamku sięgają prawdopodobnie XVI wieku, kiedy to Kasper Suski postawił w tym miejscu kamienny dwór o charakterze obronnym. W 1608 roku zamek trafił w ręce Komorowskich. Pierwszy właściciel Piotr Komorowski rozbudował zamek w charakterystyczny trójskrzydłowy układ zachowany do dziś. Dalszej rozbudowy dokonała na początku XVIII w. Anna Wielopolska, dzięki której powstały dwie wieże i zmodernizowano wnętrze zamku. Wielopolscy byli właścicielami zamku w latach 1665–1843.

W 1843 oku zamek kupił Aleksander Branicki. Jego syn hrabia Władysław Branicki zdecydował się przeprowadzić generalną restaurację zamku pod kierunkiem Tadeusza Stryjeńskiego. Niestety w 1905 roku zamek został zniszczony przez pożar. Zamek został obudowany przez tego samego architekta.

W 1922 roku zamek trafił do rąk Tarnowskich, którzy zarządzali nim do wybuchu II wojny światowej. W czasie wojny na zamku zorganizowano szpital dla żołnierzy. Obiekt zajęli Niemcy a potem wojska radzieckie. Bezcenne zbiory biblioteczno – muzealne zostały zrabowane lub zdewastowane.

Po wojnie zamek pełnił różne funkcje. Między innymi znajdowało się tam gimnazjum, liceum czy nawet fabryka mebli. Dopiero w 1975 roku otwarto tam filie muzeum wawelskiego. Od tego momentu, aż do 1991 trwała generalna restauracja i konserwacja obiektu, która została przerwana a nieużytkowane budynki zaczęły popadać w ruinę. W 1996 roku zamek przekazano miastu Sucha Beskidzka do użytkowania. Po wieloletnich staraniach władz, w 2016 roku, zespół zamkowo-parkowy od przedwojennych właścicieli zakupiło miasto Sucha Beskidzka.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy