reklama

Wystawa i spotkanie przy armacie na finał projektu

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 12.11.2021 13:08, INFORMACJA PRASOWA
Kęccy muzealnicy zapraszają na wystawę „Sacrum w muzeum...” oraz 102. Spotkanie przy armacie zorganizowane w ramach podsumowania realizowanego od kwietnia projektu „Konserwacja ze zbiorów sztuki sakralnej Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wernisaż i prelekcja już we wtorek 16 listopada o godz. 17.00 w kamienicy Rynek 16.
Wystawa i spotkanie przy armacie na finał projektu

Celem zadania była konserwacja pięciu obiektów, będących najcenniejszą częścią kolekcji sztuki sakralnej wchodzącej w skład działu historyczno-artystycznego Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Eksponaty pochodzą z różnych okresów (XVII-XIX w.). Niektóre z nich stanowiły część kolekcji pierwotnej instytucji – Zbiorów Historycznych Miasta Kęty – założonej przez mieszkańców w latach 70. XX w. na bazie prywatnych zbiorów obecnego patrona muzeum, Aleksandra Kłosińskiego. Wśród wytypowanych eksponatów znalazły się: Drewniana płaskorzeźba polichromowana z wizerunkiem Matki Boskiej Niepokalanej z XVII wieku (MK/H/682), rzeźba drewniana polichromowana przedstawiająca najprawdopodobniej św. Annę datowana na XVIII wiek (MK/H/873), niezwykle cenna drewniana rzeźba ołtarzowa przedstawiająca św. Jana Kantego pochodząca z czasów kanonizacji (MAKK/H/4203) oraz dwa XIX-wieczne obrazy olejne z wizerunkami Matki Bożej i Chrystusa (MAKK/H/4914, MAKK/H/4915).

Za przeprowadzenie prac była odpowiedzialna doświadczona konserwatorka dzieł sztuki Katarzyna Mrowiec, która opowie o kęckich muzealiach podczas 102. Spotkania przy armacie. Przygotowana przez pracowników merytorycznych wystawa czasowa „Sacrum w muzeum...”, prezentując odnowione eksponaty, przedstawia spuściznę kulturową regionu, dziedzictwo sakralne Kęt – miejscowości często nazywanej miastem kościołów i klasztorów. – Mamy nadzieję, że wydarzenie pozwoli lepiej zrozumieć rolę tradycji chrześcijańskich i Kościoła w historii regionu, ale i współczesną tożsamość mieszańców. Jednocześnie chcemy, by wystawa popularyzowała wiedzę na temat kunsztu konserwatorskiego – mówią historycy z kęckiego muzeum.

Po wystawie czasowej eksponaty pojawią się na niedawno zmodernizowanej ekspozycji stałej muzeum. Cały projekt został wyceniony na 31.380,08 złotych, z czego 23 tysiące pozyskano w ramach ministerialnego programu „Wspieranie Działań Muzealnych”.

Otwarcie wystawy „Sacrum w muzeum. Konserwacja ze zbiorów sztuki sakralnej Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach” i 102. Spotkanie przy armacie:

Gość: Katarzyna Mrowiec

(wtorek) 16 listopada 2021 r., godz. 17.00. Sala wystaw czasowych Muzeum w Kętach (1 p., Rynek 16); wystawę można oglądać do 12 grudnia 2021 r.

Wstęp bezpłatny.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy