reklama

Wyjątkowy książkowy hołd dla Jana Pawła II

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 10.10.2021 10:51, eł

Niebawem odbędzie się spóźniona premiera powieści o papieżu Polaku.

Wyjątkowy książkowy hołd dla Jana Pawła II

O Janie Pawle II powstało wiele książek. Są to zarówno poważne opracowania, jak i wspomnienia oraz zbeletryzowane biografie. Ale jest wśród nich dzieło, które z kilku powodów wyróżnia się na tle pozostałych.

Po pierwsze stworzyła je rodowita wadowiczanka, po drugie książka napisana jest językiem zrozumiałym dla czytelników w niemal każdym wieku, a po trzecie – ukazała się dokładnie w dniu stulecia urodzin Karola Wojtyły! A w rocznicę jego wyboru na papieża odbędzie się jej mocno spóźniona uroczysta premiera. We wcześniejszym zorganizowaniu takiego wydarzenia przeszkodziła pandemia koronawirusa.

Ta powieść biograficzna to „Boso do Nieba. O Karolku z Wadowic, który został papieżem i świętym”, napisana przez Henrykę Swornóg. Autorka z książkami związana jest od dziecka. Pasjami je czyta, odkąd tylko nauczyła się robić to w miarę płynnie, poświęciła im też swoje życie zawodowe. Początkowo jako bibliotekarka, a z czasem również jako pisarka.

Pierwszą książkę zaczęła pisać niejako w ramach terapii, by zająć czymś pozytywnym myśli krążące wokół choroby mamy. Zaczęła przelewać na papier przygody swego pudelka, suczki imieniem Maja, trochę je ubarwiając i wzbogacając o historie zrodzone we własnej bujnej wyobraźni. W ten sposób powstała fascynująca powieść dla dzieci, zatytułowana „Ósmy cud świata. Opowieści łapą pisane”. W rok później pisarka wydała drugą książkę – baśń „Jak dzieci razem z aniołem pokonały diabła i uratowały świat”.

„Boso do Nieba. O Karolku z Wadowic, który został papieżem i świętym” to jej trzecie dzieło. - Postanowiłam opisać całe życie Karola Wojtyły, kładąc jednak szczególny nacisk na wątki wadowickie. Dlatego skupiłam się głównie na jego młodości w rodzinnym mieście oraz późniejszych wizytach w Wadowicach – podkreśla Henryka Swornóg, która również jest rodowitą wadowiczanką. Urodziła się w Wadowicach, została ochrzczona w tym samym kościele, co Karol Wojtyła, uczęszczała do szkoły, w której i on się uczył – Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity (dawniej gimnazjum). Nadal też mieszka w tym mieście.

Swoją powieść Henryka Swornóg oparła po części na istniejących już książkach o św. Janie Pawle II. Ale zawarła w niej również wspomnienia osób, które znały Karola Wojtyłę, przyjaźniły się z nim lub były jego współpracownikami. Jednym z nich jest Eugeniusz Mróz, kolega Karola Wojtyły z klasy w wadowickim gimnazjum (który zmarł niespełna rok temu w wieku stu lat). W 2018 roku pisarka odwiedziła go w Krapkowicach, gdzie przeprowadziła z nim długi wywiad.

Książka miała mieć premierę w marcu ubiegłego roku, ale z powodu opóźnienia w wydawnictwie, dziwnym i pięknym zrządzeniem losu ukazała się dokładnie 18 maja, w dniu setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II! Ani wtedy, ani znacznie później nie udało się przeprowadzić spotkania promującego powieść. Ale może to i dobrze, bowiem dzięki temu odbędzie się ono w innym ważnym dniu z życiorysu Karola Wojtyły – 16 października. Przypada wówczas rocznica jego wyboru na Stolicę Apostolską.

Uroczysta premiera i promocja książki zaplanowana została w Wadowickiej Bibliotece Publicznej o 16.00.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy