reklama

Wybitne Międzynarodowe Trio wystąpi w Andrychowie. Bilety już w sprzedaży

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 09.02.2023 08:00, INFORMACJA PRASOWA
Klub jazzowy 69 prezentuje koncert zespołu PIOTR WYLEŻOŁ INTERNATIONAL TRIO w składzie: Piotr Wyleżoł – fortepian, Michał Barański – kontrabas, David Hodek – perkusja. Koncert odbędzie się 25 lutego 2023 r. w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie.
Wybitne Międzynarodowe Trio wystąpi w Andrychowie. Bilety już w sprzedaży

Piotr Wyleżoł – pianista, kompozytor. Okrzyknięty cudownym dzieckiem, kiedy w wieku 10 i 11 lat grał koncerty fortepianowe Haydna i Beethovena z orkiestrą filharmonii w Rybniku. Od lat uznawany jest za jednego z czołowych polskich pianistów jazzowych. Swoim albumem „Human Things” wpisał się do legendarnej serii wydawniczej „Polish Jazz”! Ów album recenzuje m.in. Tomasz Szachowski w „Jazz Forum”. Oto jego konkluzja:

Czy album „Human Things” Piotra Wyleżoła nawiązuje do szczytowych, historycznych osiągnięć serii, w tym nagrań Komedy, Trzaskowskiego, Stańki czy Namysłowskiego? Od razu odpowiem – zdecydowanie tak! Jest całością koncepcyjną, zrealizowaną od początku do końca, z wykorzystaniem potencjału całego zespołu, z wyjątkową dbałością o detale. […] Piotr Wyleżoł jako pianista wart jest jak najlepszej oceny, ale na płycie „Human Things” jest przede wszystkim autorem idei, którą udało się zrealizować z tak imponującym rezultatem.


Piotr Wyleżoł prowadzi autorskie Trio od początku swojej kariery muzycznej, czyli już od przeszło 20 lat. Wśród wielu autorskich albumów Piotra Wyleżoła trzy zostały nagrane w trio, a ostatnia z nich: „Children’s Episodes” ukazała się nakładem renomowanej hiszpańskiej wytwórni Fresh Sound, w serii New Talent, w której można znaleźć takie nazwiska, jak Brad Mehldau, Kurt Rosenwinkel czy Chris Cheek. Warto nadmienić, że Piotr Wyleżoł jest pierwszym Polakiem, który dostał się do tego zaszczytnego grona. Wspomniany album został nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii Najlepszy Album Jazzowy Roku. Jednakże już po pierwszej, debiutanckiej płycie „Yearning” wydanej w Polsce i Japonii, nagranej jeszcze podczas studiów na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, krytycy nie szczędzili ciepłych słów:

To jeden z najciekawszych debiutanckich albumów. Trio złożone z młodych polskich muzyków zbudowało nastrój godny największych osiągnięć w swym gatunku
[European Jazz Magazine „Jazz Forum”]
„…czapki z głów
[zatytułował swój artykuł jeden z niemieckich dzienników relacjonując występ promujący pierwszy album tria Piotra Wyleżoła w Dusseldorfie]


Jak sam mówi Piotr Wyleżoł:

Trio to przestrzeń, w której od lat z zamiłowaniem realizuję swoje muzyczne EGO jako pianista, kompozytor, improwizator i kreator muzycznych nastrojów. Jest składem dającym najwięcej wolności w budowaniu formy i muzycznego dialogu.

Nowy, międzynarodowy skład Trio to efekt ciągłego poszukiwania, dążenia do znalezienia nowych dróg i sposobów wyrażania się przez muzykę. Współtworzą je wybitni muzycy:
Michał Barański – kontrabasista i gitarzysta basowy. Bez wątpienia jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozchwytywanych basistów w Polsce. Urodził się w 1984 roku. Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Już jako czternastolatek został zauważony na warsztatach muzycznych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry. Wraz z pianistą Mateuszem Kołakowskim i perkusistą Tomaszem Torresem weszli w skład kwartetu Terry’ego, wielokrotnie koncertując w USA i zdobywając szlify u źródeł jazzu.
Jest laureatem nagrody Grand Prix, którą otrzymał na 40. festiwalu Jazz Nad Odrą w kategorii zespołowej. Aniołek Jazzowy na Bielskiej Zadymce Jazzowej przypadł mu w 2005 roku. Otrzymał też główną nagrodę Swingujący Kruk na III Hot Jazz Spring w Częstochowie. Wraz z zespołem Triology (Mateusz Kołakowski – fortepian, Tomasz Torres – perkusja) zajął IV miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Hoeliaart w Belgii.
Od lat współpracuje z całą czołówką polskiej sceny jazzowej, a także artystami światowego formatu jak Bennie Moapin, Dan Tepfer i wielu innych.

David Hodek – fenomenalny, zjawiskowy 22-letni perkusista dorastający w Nowym Jorku, regularnie przemieszczający się pomiędzy Budapesztem a Los Angeles. Współpracuje m.in. z Soveto Kinch, Roby Lakatos’em, Casey Benjamin’em, może także poszczycić się zaproszeniem do współpracy przez samego Quincy Jonesa!


Ceny biletów: 40 zł (przedsprzedaż), 50 zł (w dniu koncertu).
Sprzedaż biletów: KASA MDK w Andrychowie, ul. Szewska 7, tel.: 33 875 31 05, 512 442 918, 530 474 008, mail: [email protected]
Bilety online: www.kultura.andrychow.euINFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy