Wojskowa wystawa młodego kęczanina Jana Czechowskiego

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 05.08.2019 08:50, INFORMACJA PRASOWA
Mundury i wyposażenie żołnierzy piechoty, a także dokumenty i inne pamiątki po przedwojennym Wojsku Polskim będzie można oglądać na wystawie czasowej w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Prezentowane eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji młodego kęczanina, Jana Czechowskiego. Wernisaż we wtorek 6 sierpnia o godz. 18.00 w kamienicy Rynek 16.
Wojskowa wystawa młodego kęczanina Jana Czechowskiego

Wielki mit polskiej piechoty narodził się w czasach krwawych walk na frontach pierwszej wojny światowej i wojen w obronie granic odrodzonego kraju (1918-1921), choć jego tradycje nawiązują jeszcze do oddziałów z epoki Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego. Przedwojenne Wojsko Polskie stało się symbolem walki o wolność oraz ikoną dwudziestolecia międzywojennego. Zwarte szyki Batalionu Stołecznego defilujące przed Marszałkiem do dziś budzą podziw i tęsknotę za utraconą II Rzeczpospolitą. Atak hitlerowskich Niemiec zweryfikował myślenie o wojnie i dotychczasowym wojsku. Broniący Polski żołnierze – podobnie zresztą jak kawalerzyści – podczas Kampanii wrześniowej napisali własną legendę owianą tragedią i bohaterską postawą. Dziś pamięć o nich domaga się symbolicznych gestów.

Wystawa ta prezentuje sylwetki żołnierzy z 1939 roku, w tym pełny ekwipunek i umundurowanie piechura oraz około sto pamiątek, militariów i dokumentów po przedwojennym Wojsku Polskim. Zwiedzający będą mogli podziwiać mundury, bagnety, torby tornistry, prawie wszystko to, co czym dysponował żołnierz piechoty 80 lat temu. Nie zabraknie oczywiście starych fotografii, odznak, medali, dokumentów związanych z walczącymi we wrześniu 1939 roku. Wystawę uzupełniają plansze narracyjne poświęcone m.in. 20 pułkowi piechoty.

Jan Czechowski jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego PZ nr 11 im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach. Kolekcjonowaniem pamiątek po przedwojennym Wojsku Polskim i badaniem historii wojskowości zajmuje się od siedmiu lat. W ramach Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 73 Pułk Piechoty odtwarza sylwetkę piechura z 1939 roku oraz kultywuje pamięć o żołnierzach 23 dywizji piechoty.

Wystawie, którą można oglądać do 1 września 2019 roku, patronuje właśnie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 73 Pułk piechoty.

Wstęp wolnyinfo: Łukasz Gieruszczak, Muzeum w Kętach

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy