Wirtualne spotkania z prawdziwą historią. U Sióstr Zmartwychwstanek w Muzeum Matek Założycielek

, Kultura - Rozrywka, MAGAZYN, Wiadomości, 09.08.2020 12:50,
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na cykl „Wirtualne spotkania z prawdziwą historią”. W trzecim odcinku serii zaglądamy do Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Kętach, gdzie s. M. Sylwia Bekus oprowadzi nas po Muzeum Matek Założycielek. Partnerem projektu jest m.in. portal MamNewsa.
Wirtualne spotkania z prawdziwą historią. U Sióstr Zmartwychwstanek w Muzeum Matek Założycielek

Celina z Chludzińskich Borzęcka (1883-1913), dziś błogosławiona Kościoła Katolickiego, i jej córka Jadwiga były założycielkami Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego. Pierwszy dom zakonny tej wspólnoty powstał w Kętach pod koniec XIX wieku. Budynek klasztoru przy ul. Rajskiej poświęcono w 1893 r. Rok później poświęcono jednonawową kaplicę klasztorną, a w 1895 otwarto ochronkę dla młodszych dzieci, później przekształconą w przedszkole, które siostry prowadzą i dzisiaj.

Razem z archiwistką ze zgromadzenia, siostrą M. Sylwią Bekus CR, zwiedzamy Muzeum Matek założycielek, poznamy szczegóły z życia bł. Celiny Borzęckiej, szlachcianki, żony, matki a potem wdowy, która podjęła się niezwykłej misji.

„Wirtualne spotkania z prawdziwą historią” to kolejna inicjatywa kęckich muzealników skierowana do pasjonatów lokalnej historii w czasie pandemii. W programach będziemy spotykać się z pisarzami – regionalistami, ale też osobami, przedstawicielami różnych organizacji, środowisk zajmujących się szeroko rozumianą działalnością na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i regionalnej pamięci.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy