Wirtualne spotkania z prawdziwą historią

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 02.03.2021 12:25,
Po dłuższej przerwie wracamy z kolejną odsłoną naszego muzealnego cyklu „Wirtualne spotkania z prawdziwą historią”. Tym razem wybraliśmy się do krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, by porozmawiać z dr. Marcinem Chorązkim, autorem książki „Ziemianie wobec okupacji. Postawy właścicieli ziemskich województwa krakowskiego w latach 1939–1945”.
Wirtualne spotkania z prawdziwą historią

W trakcie rozmowy poruszony został m.in. temat ogólnej sytuacji ziemiaństwa w czasie II wojny światowej, mówiliśmy o pomocy właścicieli majątków ziemskich świadczonej młodzieży (tajne nauczanie) czy Armii Krajowej. Omówione zostały kwestie dotyczące relacji właścicieli majątków i tych, którzy w tych majątkach pracowali, a na koniec opowiedzieliśmy m.in. dekrecie PKWN z 1944 i wkroczeniu Armii Czerwonej.

Dr Marcin Chorązki – na naszą prośbę – koncentrował się głównie na dworach z terenów dzisiejszej Małopolski Zachodniej. Ale też dotykamy pogranicza obecnego województwa śląskiego. Jest więc w materiale mowa o Larischach z Bulowic, Rudzińskich z Osieka, Duninach z Głębowic, pojawiają się także Habsburgowie z Żywca, Romerowie z Inwałdu czy Czeczowie z Kóz.

Marcin Chorązki pracuje w Biurze Edukacji Narodowej krakowskiego oddziału IPN. Jego książka jest próbą naukowego opisu ostatnich lat ziemiaństwa w Krakowskiem. Poszukiwaniem odpowiedzi na szereg pytań związanych z postawami ziemian w tym czasie i okolicznościami, z którymi przyszło im się zmierzyć. Autor, szeroko przedstawiając losy indywidualne, konsekwentnie osadza je w kontekście historycznym i mentalnym lat okupacji na ziemi krakowskiej. Dzięki temu w wielu miejscach ukazuje fakty i zjawiska przełamujące rozpowszechnione stereotypy. Nie unikając tematów kontrowersyjnych, przybliża nam realia przeszłości nie tak bardzo odległej, ale niemal całkowicie zapomnianej.

„Wirtualne spotkania z prawdziwą historią” to kolejna inicjatywa kęckich muzealników skierowana do pasjonatów lokalnej historii w czasie pandemii. W programach spotykamy się m.in. z pisarzami – regionalistami, ale też osobami, przedstawicielami różnych organizacji, środowisk zajmujących się szeroko rozumianą działalnością na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i regionalnej pamięci.

INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy