reklama

Weekendowe wydarzenia kulturalne w gminie Andrychów

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 05.11.2021 09:25,
Kilka wydarzeń z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Weekendowe wydarzenia kulturalne w gminie Andrychów

W niedzielę (7 listopada) o godz. 18:40 w kościele św. Macieja w Andrychowie odbędzie się IX lekcja Śpiewu Pieśni Patriotycznej. Wydarzenie, jak co roku, organizuje Zespół Szkół ZDZ Andrychów we współpracy z parafią św. Macieja.


W niedzielę (7 listopada) o godz. 15.00 w Wiejskim Domu Kultury w Zagórniku odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych. Wystąpią: Orkiestra Dęta OSP Roczyny, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Andrychów” oraz Chór Misericordias Domini z Zagórnika.

Podczas Koncertu Pieśni Patriotycznych Ludowy Zespół Pieśni i Tańca “Andrychów” zaprezentuje program „Jak długo w sercach…”, będący wiązanką tańców narodowych (m.in. takich, jak: polonez, krakowiak, trojak, mazur) przeplatanych pieśniami patriotycznymi. Zespół zaprezentuje pieśni, które w większości znajdziemy na płycie pt. „Jak długo w sercach naszych”. Występ grupy dorosłych poprzedzi, krótki koncert grupy dziecięcej. W trakcie wydarzenia będzie można nabyć płyty LZPiT Andrychów z pieśniami patriotycznymi, a także z kolędami i pastorałkami (płyty w cenie 20 zł).

Natomiast Orkiestra Dęta OSP Roczyny wykona, m.in. utwory: “Żeby Polska była Polską, “Czerwone maki na Monte Casino “, “Mury”. Ponadto… podczas występu – oprócz bogatego instrumentarium – usłyszymy również wokal…

Chór Misericordias Domini w programie koncertu zaprezentuje, m.in.: “O mój rozmarynie”, “Przybyli ułani”, “Piechota”, “Płynie Wisła” czy “Jeszcze jeden Mazur dzisiaj”.

Współorganizatorem koncertu jest Rada Sołecka w Zagórniku.

Wstęp wolny!


W najbliższą sobotę (6 listopada) o godz. 18.00 w Domu Kultury w Inwałdzie wyświetlony zostanie film pt. „Na wyciągnięcie ręki”to melodramat, który wyreżyserował Ludovic Bernard (Francja 2018; 106 min; dla widzów 12+). W filmie występują: Lambert Wilson, Kristin Scott Thomas, Jules Benchetrit. W jednej z recenzji filmu czytamy:

Na wyciągnięcie ręki. Uzdolniony Polak we Francji i poszukiwanie złota.”

(…) „Na wyciągnięcie ręki” staje się więc letnim “wzruszkiem”, nieodkrywczym, ale przyjemnym, bez kombinacji i reżyserskich szaleństw. Kino tego typu zawsze wywołuje wrażenie, że skądś już to znamy, a odwieczne pragnienie odnalezienia złota wśród porozrzucanych kamieni wpisane jest w podstawową narrację o wydobywaniu z człowieka tego, co najlepsze. Wprawdzie to bajeczka stara jak świat, ale z perspektywy polskiego widza warta uwagi, chociażby dla sprawdzenia, jaki jest odbiór Polaków za granicą. Jest tutaj kilka scen pokazujących, że asymilacja to proces, na który twórcy filmowi patrzą z czułością. Dobrze wiedzieć, że we Francji jesteśmy “swoi”, lecz trochę zagubieni.

Fragment recenzji / autor: Jakub Koisz

Cena biletu: 5 zł (bilety do nabycia w dniu seansu w WDK w Inwałdzie).


źródło: CKiW

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy