Wakacyjne warsztaty w muzeum

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 06.08.2018 15:50, INFORMACJA PRASOWA

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na wakacyjne warsztaty kaligrafii i szewstwa. Zajęcia są kierowane do młodszych odbiorców, a udział w nich jest całkowicie bezpłatny.

Wakacyjne warsztaty w muzeum

Warsztaty kaligrafii

Termin: wtorek, 14 sierpnia 2018, godz. 10.00

W dobie smartfonów i komputerowych klawiatur coraz mniejszą uwagę przykładamy do sztuki pisania. W czasie warsztatów uczestnicy nie tylko będą mogli poznać sztukę kaligrafii, doskonalić swój charakter pisma, ale również spróbują swoich sił w innych formach pisma – japońskiej hiraganie, egipskich hieroglifach czy pisania na tabliczkach kamiennych lub woskowych. Warsztaty przybliżą również mniej oczywiste alfabety, wśród których wyróżnić można chociażby elficki tengwar, stworzony dla świata fantastyki przez J.R.R.Tolkiena.

Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy. Zapisy do: 10.08.2018 pod nr tel. 33 845 31 07, mailowo: [email protected] lub osobiście w siedzibie muzeum (Rynek 16).


Takie buty! Warsztaty szewskie

Termin: czwartek, 16 sierpnia 2018, godz. 10.00

Do czego służył ambus i czy naprawdę każdy szewc bez butów chadzał? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się w czasie warsztatów poświęconych szewstwu. W trakcie uczestnicy poznają historię rzemiosła szewskiego i samego obuwia w ogóle. Zapoznają się z tajnikami zawodu szewca, ale i dowiedzą się sporo na temat pokrewnych profesji (m.in. garbarzy). W części praktycznej przedszkolaki i uczniowie młodszych klas szkół podstawowych, podzieleni na grupy, będą rywalizowali w wyścigu „Stonogi” (chodzi o wykonanie butów dla stonogi), a następnie spróbują swych sił w zawodzie szewca oraz projektanta ubioru – z dostępnych w muzeum materiałów spróbują zaprojektować i wykonać obuwie.

Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy. Zapisy do: 13.08.2018 pod nr tel. 33 845 31 07, mailowo: [email protected] lub osobiście w siedzibie muzeum (Rynek 16).

Projekt Niepodległość PL w kęckim muzeum. Przed nami wykład „Wielka wojna a sprawa polska” dr. Seweryna Gałysza

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach uruchamia Projekt Niepodległość PL, związany z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas spotkań-prelekcji znawcy tematu będą opowiadać o drogach Polaków (w tym także mieszkańców ziemi kęckiej) do wolności w 1918 r.

Cykl zainauguruje wykład dr. Seweryna Gałysza „Wielka wojna a sprawa polska”. Organizatorzy zapraszają na prelekcję we wtorek 7 sierpnia 2018 r. (godz. 17.00) do sali wystaw czasowych muzeum (Rynek 16, I piętro).

Prelekcja będzie dotyczyła wydarzeń z okresu I wojny światowej; chronologii, strategii i taktyki prowadzenia wojny oraz wyposażenia militarnego poszczególnych armii. Istotnym elementem będzie podejście zaborców do kwestii polskiej – autonomii a nawet ponownego powstania Państwa Polskiego. Poruszony zostanie temat polskich oddziałów zbrojnych w armiach zaborców, jak i w formacjach powstałych na terenie Francji. Wykład o charakterze popularno-naukowym będzie wzbogacony o ekspozycję militariów oraz tablice, pochodzące z wystawy „Wielka Wojna” Gminnego Ośrodka Kultury w Wieprzu.

Seweryn Gałysz jest dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Wieprzu, podróżnikiem, kolekcjonerem, twórcą kultowego w regionie Kulinarnego Klubu Podróżnika w Wieprzu.


Projekt NIEPODLEGŁOŚĆ PL – Dr Seweryn Gałysz - „Wielka wojna a sprawa polska”

7 sierpnia 2018 r. (wtorek), godz. 17.00, Muzeum w Kętach, sala wystaw czasowych (Rynek 16, I piętro), Wstęp wolny

„Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości”

Patronat honorowy: Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar
Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy