reklama
reklama

W Zatorze ruszył pierwszy escape room. Wstęp jest darmowy

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 04.09.2024 13:17, eł
Poszukiwani są śmiałkowie, którzy pobiją dotychczasowy rekord i najszybciej rozwiążą serię łamigłówek.
W Zatorze ruszył pierwszy escape room. Wstęp jest darmowy

Escape room, po polsku zwany pokojem zagadek (choć nie jest to dosłowne tłumaczenie), to bardzo ciekawa forma rozrywki umysłowej. Jej uczestnicy umieszczani są w pomieszczeniu, z którego mogą się wydostać dopiero po rozwiązaniu całej serii łamigłówek. Zazwyczaj wstęp do escape roomów jest płatny, ale nie w Zatorze. Tam pokój pełen zagadek powstał bowiem w Bibliotece Publicznej.

Zatorski escape room nosi nazwę „Tajemnice Gabinetu Doktora Růžički” i nawiązuje do życiorysu czeskiego lekarza, który w 1917 roku osiadł w Zatorze. - W starych kredensach, szafach i kufrach czekają na śmiałków liczne niespodzianki. Zabytkowe rekwizyty medyczne, oryginalne fotografie i unikalne przedmioty z tamtej epoki tworzą niepowtarzalną atmosferę, przenosząc uczestników w dawne czasy. Rozwiązanie cyklu łamigłówek zajmuje około 30 minut, podczas których trzeba wykazać się sprytem, logiką i spostrzegawczością – informuje Tomasz Wieliczko, zastępca kierownika Działu Rozwoju, Oświaty i Zdrowia w Urzędzie Miejskim w Zatorze.

Dotychczasowe rekordzistki – Ola i Tosia (na zdjęciu powyżej) uporały się ze wszystkimi zagadkami w 29 minut. Zrobiły to w dniu otwarcia escape roomu, 28 sierpnia., Ale pewnie znajdą się tacy, którzy rozwiążą je szybciej. Biblioteka Publiczna w Zatorze zaprasza, by spróbować swoich sił i pobić rekord.

Fryderyk Růžička urodził się 3 kwietnia 1873 roku we wsi Drašetice w Czechach, w wielodzietnej rodzinie chłopskiej. Po uzyskaniu dyplomu lekarza wszech nauk na Uniwersytecie w Pradze rozpoczął pełnił służbę w różnych garnizonach monarchii Austro-Węgierskiej, jako lekarz wojskowy.

W roku 1917 został mianowany komendantem czterech szpitali barakowych dla chorych na jaglicę (trachomę), które znajdowały się w Podolszu, Jankowicach, Dworach oraz w Piaskach pod Krakowem. Wówczas doktor przeniósł się wraz z rodziną do Zatora, gdzie zamieszkał w domu ówczesnego dyrektora szkoły przy ulicy Wadowickiej.

Po zakończeniu wojny postanowił osiąść w tym mieście na stałe i otworzyć tam praktykę prywatną. Na decyzję tę niemały wpływ miał fakt, że w Zatorze mieszkał wuj jego żony Józef Medwecki, kupiec i dyrektor banku. W 1923 roku Fryderyk Růžička kupił dom przy ul. Wadowickiej 30, gdzie mieszkał przez resztę życia.

Poza praktyką prywatną pełnił między innymi obowiązki lekarza miejskiego i kolejowego. Znajdował też czas na udział w życiu kulturalnym i społecznym Zatora. Był współzałożycielem teatru amatorskiego, strzelnicy, kortu tenisowego. Z pasją gromadził i opracowywał materiały historyczne związane z dziejami miasta. W latach trzydziestych założył Koło Miłośników Historii Zatora i muzeum miejskie, do którego przekazał zebrane dokumenty i eksponaty. Zmarł 20 października 1949 roku, po czym został pochowany na zatorskim cmentarzu.





Foto: Tomasz Wieliczko, Biblioteka Publiczna w Zatorze

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy