reklama

W tym roku mini Orszaki Trzech Króli

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 05.01.2021 17:40, PG
Dokładnie 10 lat temu, w 2011 roku, dzień 6 stycznia stał się znów dniem wolnym od pracy.
W tym roku mini Orszaki Trzech Króli

Obchodzony 6 stycznia Dzień Objawienia Pańskiego nazywany jest w Polsce Świętem Trzech Króli.

Hasłem tegorocznego orszaku, który ma być orszakiem głównie kolędowym, są słowa z jednej z Pieśni Jana Kochanowskiego: „Panu dzięki oddawajmy”. 10 lat temu, w 2011 roku, dzień 6 stycznia stał się znów dniem wolnym od pracy.

W poprzednich latach również w wielu parafiach regionu odbywały się uroczyste Orszaki Trzech Króli. Jest to inicjatywa organizowania, na ulicach polskich miast i wsi, barwnych korowodów, któremu towarzyszy wspólne kolędowanie. Zwyczaj ten przybliża symbolikę i znaczenie Święta Objawienia Pańskiego.


Święto Trzech Króli jako jedno z najstarszych świąt w Kościele przybrało formę obywatelską, bo to właśnie rodziny, szkoły, nauczyciele i cała lokalna społeczność jest organizatorem tego wydarzenia.

Teraz będzie nieco inaczej. W kościołach rząd wprowadził ograniczenia co do ilości osób tam przebywających.

W parafii w Rzykach (limit 45 osób) będzie organizowany symboliczny Orszak Trzech Króli po mszy św. o godz. 9.30. Również wtedy będzie rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy pamiętnik roratni.

Z kolei parafia w Targanicach (limit 30 osób) zrezygnowała z organizacji tradycyjnego Orszaku, ale zachęca do spotkań w domach na rodzinnym kolędowaniu.

W parafii Mucharzu odbędzie się Mini Orszak Trzech Króli wokół Kościoła po mszy św. o g. 11:00. Parafia zaprasza w maseczkach na twarzach, ale z koronami na głowie (będą rozdawane papierowe korony i śpiewniki).

Na stronie parafii św. Piotra Apostoła w Wadowicach nie ma informacji o organizacji Orszaku.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy