W cieniu wojny. Wystawa w muzeum

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 09.09.2019 07:21, INFORMACJA PRASOWA
W cieniu wojny. Wystawa w muzeum

Mundur i elementy wyposażenia żołnierza Batalionu Obrony Narodowej, zaaranżowane wnętrze opuszczonego w pośpiechu mieszkania, mapy, pamiętniki oraz dokumenty – to tylko niektóre z eksponatów, jakie będą mogli zobaczyć zwiedzający na wystawie „W cieniu wojny. Okupacja oczami mieszkańców” w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego. Wernisaż w piątek 13 września o godz. 18.00 w sali wystaw czasowych kamienicy Rynek 16.

Żołnierze niemieccy wkroczyli do miasta 3 września 1939 r., ale o rozpoczęciu wojny kęczanie wiedzieli już w dniu jej wybuchu. Oznajmił im to ryk syren, odgłosy prowadzonego w oddali bombardowania czy ruch wycofujących się Wojska Polskiego oraz ludność cywilna z innych miast i wsi, przemieszczająca się wraz ze swoim dobytkiem. Po trudnym początku, panice, jaką wywołały wydarzenia pierwszych dni, na kęckich ulicach zapanowała cisza. I choć działania wojenne w zasadzie ominęły Kęty, to kęczanie mocno zaznaczyli swoją obecność w czasie kampanii wrześniowej – niektórzy, jak ppor. Zygmunt Reimschűssel czy płk. Stanisław Królicki za obronę ojczyzny ponieśli największą ofiarę.

Ale wystawa „W cieniu wojny…” nie opowiada tylko o wrześniu 1939 roku. Pracownicy muzeum przedstawiają dramat okupacji z perspektywy zwykłych mieszkańców. Dlatego zwiedzający znajdą tutaj mnóstwo elementów z życia codziennego – od uczęszczania do szkoły po przymusową pracę w okolicznych zakładach. Nie mogło zabraknąć oczywiście tematu kęckich Żydów, których tragiczne losy wiodły niejednokrotnie przez getta przy ul. Świętokrzyskiej i w Nowej Wsi do obozów koncentracyjnych. Całość dopełniają materiały dotyczące ruchu oporu i tajnego nauczania w regionie.

Tworzona w kontekście 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej wystawa ma przede wszystkim wymiar edukacyjny. Z licznych plansz narracyjnych zwiedzający dowiedzą się m.in. o przebiegu działań wojennych, zaprowadzonej na okupowanych terenach administracji, trudach życia codziennego, z kolei często przytaczane wspomnienia kęczan z lat okupacji stanowią dobitne świadectwo ciężaru tamtego czasu.

„W cieniu wojny. Okupacja oczami mieszkańców”

13.09-20.10.2019
wystawa czasowa w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach
Sala wystaw czasowych (I p., Rynek 16)
WSTĘP WOLNY

Wernisaż: piątek, 13.09.2019, godz. 18.00Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy