W Bulowicach wykład na inaugurację cyklu spotkań 'Ciekawie przy kawie'

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 05.02.2020 11:24,
W Bulowicach wykład na inaugurację cyklu spotkań 'Ciekawie przy kawie'

Już w niedzielę 9 lutego o godz. 17.00 w świetlicy w Bulowicach (naprzeciwko kościoła parafialnego) odbędzie się spotkanie inaugurujące cykl „Ciekawie przy kawie”. Podczas niego Łukasz Gieruszczak opowie o Klemensie Matusiaku z Bulowic, zasłużonym nauczycielu, strażaku, jednej z kluczowych postaci odzyskania niepodległości dla Śląska Cieszyńskiego w 1918 roku. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Na cykl zaprasza sołtys Bulowic Janusz Kruczała. Gośćmi spotkań będą osoby związane z Bulowicami lub poruszające tematy dotyczące sołectwa z różnych dziedzin. Podczas inauguracyjnej prelekcji Łukasz Gieruszczak opowie o Klemensie Matusiaku, postaci niezwykle zasłużonej dla Śląska Cieszyńskiego, Bielska i polskiego pożarnictwa.

Klemens Matusiak urodził się w 1882 r. w Bulowicach jako syn Ignacego i Katarzyny z Wierońskich. Niedługo po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego w Krakowie związał swe życie ze Śląskiem Cieszyńskim. Nauczał w Trzanowicach, działał w polskich organizacjach pedagogicznych w Cieszynie oraz w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”, którego był naczelnikiem w latach 1905-1907. Był wydawcą gazety „Jutrzenka” dla młodzieży oraz autorem „Atlasu geograficznego dla szkół ludowych”. W chwili wybuchu Wielkiej Wojny został powołany do wojska austriackiego, w którym jako oficer pełnił funkcję cenzora. W 1918 roku stanął na czele przewrotu, który dał początek odzyskania niepodległości w tym regionie.

Później brał jeszcze udział w walkach o granicę z Czechosłowacją. W okresie międzywojennym zamieszkał w Bielsku, gdzie jako inspektor szkolny był odpowiedzialny za repolonizację niemieckich szkół. Jednocześnie działał aktywnie na arenie lokalnej polityki, udzielał się społecznie. W 1939 roku uciekał przed niemieckim okupantem. Wojenna tułaczka zaprowadziła go m.in. na Cypr, a potem do Jerozolimy, gdzie skupiał środowisko polskich nauczycieli. W 1947 roku trafił na Wyspy Brytyjskie, a potem osiadł w Stanach Zjednoczonych, pracując jako introligator, angażując się jednocześnie w sprawy Polonii skupionej w chicagowskim Kole Kęczan.

Wrócił do Polski w 1957 roku. Przez całe swoje dorosłe życie był związany z ruchem na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Pomagał zorganizować kilkadziesiąt polskich jednostek OSP, w tym także tę w Bulowicach. Dziś strażacy Śląska Cieszyńskiego – honorując jego osiągnięcia – przyznają Medal im. Klemensa Matusiaka za zasługi dla pożarnictwa.

Zmarł w 1969 roku.

Klemens Matusiak z Bulowic – strażak, nauczyciel, bohater Niepodległości” – prelekcja Łukasza Gieruszczaka w ramach spotkania inaugurującego cykl „Ciekawie przy kawie”

Niedziela, 9 lutego 2020 r., godz. 17.00

Świetlica Młodzieżowa w Bulowicach (ul. Bielska 38, naprzeciwko kościoła), wstęp wolny

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy