reklama

Tajemnice dworu i jego właścicieli

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 17.10.2021 09:07, eł

Jak za sprawą wehikułu czasu, można będzie przenieść się w przeszłość i spotkać historyczne postacie.

Tajemnice dworu i jego właścicieli

Stryszowski Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy nie próżnuje, a nawet działa ze zdwojoną energią, jakby chciał nadrobić czas stracony w czasie największych pandemicznych obostrzeń. Aktorzy ponownie wcielą się w osoby z przeszłości Stryszowa.

Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy pod wodzą reżysera i scenarzysty Mirosława Płonki, choć składa się wyłącznie z amatorów, zasłynął z tego, że zawsze potrafi dostarczyć widzom mnóstwo wzruszeń lub okazji do śmiechu. To, co zaprezentuje tym razem nie będzie spektaklem sensu stricto, lecz raczej szczególną formą zwiedzania dworu w Stryszowie.

Zwiedzających oprowadzi po nim Mirosław Płonka, asystent w Katedrze Historii Nowożytnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, pomysłodawca i koordynator całego przedsięwzięcia, który uraczy ich barwnymi historiami z przeszłości regionu. Jednocześnie goście będą “podglądać” sceny rozgrywające się w poszczególnych pomieszczeniach – rodzaj żywych obrazów. W rolę postaci historycznych wcielą się aktorzy Teatru Młodych oraz panie ze stryszowskiego Koła Gospodyń Wiejskich.

Podobne wydarzenie miało już miejsce w tym samym dworze trzy miesiące temu. Teraz nastąpi jego druga odsłona, poświęcona rodzinie Gorczyńskich (dawnych właścicieli Stryszowa) i ich dziedzictwu. Myślą przewodnią, tak jak poprzednio, będzie cytat z listu Adama Gorczyńskiego – „Stryszów zawsze ładny i dla mnie dziwnie sympatyczny. Bo w tych górach i wądołach przeczekałem moje dziecięce lata pod opieką babki, która brała mnie ze sobą do lamusa, gdzie widywałem lud i bywały sobótki”.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 17 października. Aby wziąć w nim udział, trzeba się wcześniej zapisać pod nr tel.: (33) 879 74 89 lub 604 199 253, ewentualnie e-mailem: [email protected]. Zwiedzanie planowane jest w trzech grupach. Pierwsza wejdzie do dworu o 14.00, druga o 15.30, a trzecia o 17.00.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy