reklama

Strażacy mieli świetny plan. Niestety, jego realizacja nie wypaliła

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 13.11.2021 08:19, eł

Projekt, który przygotowali, musi poczekać na bardziej sprzyjające okoliczności.

Strażacy mieli świetny plan. Niestety, jego realizacja nie wypaliła

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiej mieli oryginalny pomysł, jak uczcić tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości. Chcieli tego dnia odsłonić mural upamiętniający postać Karola Wojtyły seniora i 12. Pułk Piechoty Ziemi Wadowickiej, który miał się znaleźć na ścianie budynku w samym centrum ich wsi. Plan był piękny, ale spalił na panewce.

Malowidło nie powstało z przyczyn prozaicznych – strażakom nie udało się zdobyć pieniędzy na jego wykonanie. Starali się o dotację na ten cel w ramach konkursu organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. „Niestety, pomimo pozytywnej oceny formalnej, nasz projekt nie został wybrany do dofinansowania. Trafił do szafy i dołączył do innych, które - mamy nadzieję - uda nam się jeszcze kiedyś zrealizować” - napisali druhowie na swojej facebookowej stronie.

Mural z wizerunkiem Karola Wojtyły seniora, ojca Jana Pawła II, miał ozdobić jedną ze ścian budynku, w którym mieści się remiza OSP w Wysokiej. Znajduje się on w samym centrum wsi, naprzeciwko Szkoły Podstawowej im. Poległych za Ojczyznę w latach 1939-1945 i kilkadziesiąt metrów od kościoła parafialnego. A dlaczego druhowie wybrali na centralną postać malowidła ojca Jana Pawła II?

Choć Karol Wojtyła senior z zawodu był krawcem, przez 27 lat służył w wojsku. W 1900 roku został powołany do C.K. Armii. W czasie I wojny światowej walczył między innymi w bitwie pod Gorlicami w maju 1915 roku. Później został mianowany urzędnikiem ewidencji wojskowej, jako żołnierz nadkompletowy 56. Pułku Piechoty i pracował w powiatowej komendzie uzupełnień w Wadowicach do 1918 roku. Przed 1917 roku został odznaczony Krzyżem Żelaznym Zasługi z koroną. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został przyjęty do Wojska Polskiego jako oficer 12. Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej, w którym służyli też mieszkańcy Wysokiej.

Jak informują druhowie, w pracy nad projektem muralu pomogli im pracownicy magistratu w Wadowicach i Muzeum Miejskiego w tym mieście.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

cath, 13.11.2021 14:13

Pomysł po byku.Typowy przykład wyrzucania pieniędzy w błoto.Chyba OSP Wysoka narzeka na nadmiar sprzętu pożarniczego bo już o zbytkach marzy.Chory kraj! Na szczęście ktoś miał odrobine oleju w głowie i póki co wybił druhom pomysł z głowy.Choć prawdę mówiąc to większe związki z ta wsią miał Roman Polanski,w końcu tam u Buchałów był ukrywany w czasie wojny.