reklama

Spotkanie z Moniką Śliwińską - finalistką tegorocznej Nagrody Literackiej Nike

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 22.10.2021 08:08, INFORMACJA PRASOWA
26 października w Wadowickiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z Moniką Śliwińską - finalistką Nagrody Literackiej Nike 2021.
Spotkanie z Moniką Śliwińską - finalistką tegorocznej Nagrody Literackiej Nike

Wadowicka Biblioteka Publiczna wraz z Dyskusyjnym Klubem Książki zapraszają miłośników dobrej literatury na spotkanie z Moniką Śliwińską - dziennikarką, redaktorką i finalistką tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Spotkanie odbędzie się 26 października o godz. 18.00 w Wadowickiej Bibliotece Publicznej, ul. Legionów 1.

Monika Śliwińska pisze o Krakowie i śledzi życiorysy ludzi związanych z Młodą Polską. Dotychczas wydała trzy książki: „Muzy Młodej Polski”, ”Wyspiański. Dopóki starczy życia” oraz „Panny z "Wesela". Siostry Mikołajczykówny i ich świat”. Ostatnia z nich odbiła się w literackim świecie głośnym echem, przynosząc autorce nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz Kryształową Kartę Polskiego Reportażu.

W nominowanej do nagrody biografii „Panny z "Wesela". Siostry Mikołajczykówny i ich świat” autorka opisuje kobiety, które dotychczas funkcjonowały w literaturze w cieniu własnych mężów. Z literackim rozmachem ukazuje czytelnikom świat dziewcząt przygotowywanych od najwcześniejszych lat do rezygnacji z niezależności i prawa do decydowania o sobie, ale również świat kobiet, które zachowały duchową niepodległość i istotnie wpłynęły na życiorysy swoich mężów. Ślady Mikołajczykówien zachowały się w dokumentach państwowych i kościelnych, pamiętnikach, wspomnieniach, a przede wszystkim w niepublikowanych dotąd dokumentach z prywatnych archiwów potomków Lucjana Rydla i Włodzimierza Tetmajera. Odwołując się do tych dokumentów autorka stworzyła bogato udokumentowaną biografię, która przywraca chłopkom spod krakowskich Bronowic należne im miejsce w historii polskiej literatury i sztuki.

Spotkanie dofinansowane ze środków Instytutu Książki.

Wstęp wolny!


INFORMACVJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy