Spacer ulicami Wadowic z dr. Konradem Meusem

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 11.10.2018 10:40, INFORMACJA PRASOWA
Klasztor Karmelitów Bosych, koszary na ul. Lwowskiej i gimnazjum to tylko niektóre miejsca, które znajdą się na trasie spaceru „Wadowickimi śladami niepodległości”. Podczas wędrówki po mieście dr Konrad Meus pokaże nie tylko miejsca znane, ale i te na co dzień niedostępne.
Spacer ulicami Wadowic z dr. Konradem Meusem
W sobotnie popołudnie 13 października Muzeum Miejskie oraz dr Konrad Meus, historyk i badacz dziejów galicyjskich Wadowic, zapraszają na wyjątkowy spacer śladami niepodległości. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie poprowadzi uczestników do tych miejsc w mieście, które miały związek z wydarzeniami lat Wielkiej Wojny i odzyskania upragnionej wolności.

Wędrówka rozpocznie się o godzinie 15.00 przed klasztorem Karmelitów Bosych „na Górce”, gdzie w 1914 r. Sokoli składali przysięgę, a sąsiadujący z kościołem internat służył w trakcie wojny jako szpital wojskowy. Na trasie znajdą się także m.in. koszary byłego 56 pułku piechoty przy ul. Lwowskiej i wadowickie gimnazjum. Dr Meus odkryje przed Wadowiczanami wojenne tajemnice miejskich obiektów.

Spacer „Wadowickimi śladami niepodległości” otwiera cykl wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada.
Do 15 października uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki z gminy Wadowice mogą nadsyłać prace na konkurs plastyczny, którego tematem jest wykonanie plakatu z ilustracją literniczą słowa WOLNOŚĆ. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, a prace wszystkich uczestników zostaną zaprezentowane na listopadowej wystawie w Muzeum Miejskim.

Na wszystkich Wadowiczan, którzy chcą w oryginalny sposób uczcić 100-lecie Niepodległej, czekają warsztaty epistolograficzne. Ich celem jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie uczestników do napisania listów, które – dzięki wadowickiej „kapsule czasu” – odczytają mieszkańcy naszego miasta za 100 lat. Zajęcia poprowadzą Marcin Witkowski (20 października) oraz dr Anita Całek z Katedry Komparatystyki Literackiej UJ (27 października). Na warsztaty
można zapisywać się do 19 października. Więcej szczegółów na stronie Muzeum Miejskiego.


Fotografie dawnych Wadowic z archiwum Muzeum Miejskiego w Wadowicach
INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy