reklama

Słynny SŁAWOMIR pierwsze muzyczne kroki stawiał podczas Piosturu w Andrychowie. Zdobył nawet nagrodę [FOTO]

, Kultura - Rozrywka, MAGAZYN, Wiadomości, 28.03.2018 19:00, PG

Sławomir Zapała był wówczas studentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Słynny SŁAWOMIR pierwsze muzyczne kroki stawiał podczas Piosturu w Andrychowie. Zdobył nawet nagrodę [FOTO]


Słynny obecnie wykonawca rock polo - jak sam określa swoją muzykę – SŁAWOMIR w 2003 roku brał udział w konkursie XXV Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Turystycznej i Poetyckiej PIOSTUR GOROL SONG w Andrychowie. Sławomir Zapała był wówczas studentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jury Koła PTTK „Chałupa" przyznało mu nagrodę za turystyczny przebój Piosturu. Informację tą przekazał nam wieloletni szef Piosturu Zbigniew Przybyłowicz [na zdjęciu wręcza nagrodę Sławomirowi Zapale].

W konkursie uczestniczyło wówczas 19 solistów i zespołów. Jury w składzie: Teresa Drozda, Jan Poprawa, Tomasz Wachnowski, Mieczysław Slopek i Zdzisław Szczypka przyznało I nagrodę Mirosławie Żak (obecnie aktorce Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, odtwórczyni głównej roli w filmie „Benek" Roberta Glińskiego). Gościnnie wystąpili: Renata Przemyk w projekcie „AlternatiFF", Janusz Radek, Urszula Dudziak i Jahiar Azim Irani z zespołem VOO VOO oraz Tomasz Wachnowski, Daniel Gałązka i zespół Nic Wielkiego.

Ale nie tylko Sławomir jest muzyczną gwiazdą, która w latach młodzieńczych brała udział w tym słynnym, andrychowskim konkursie. Jest ich sporo, a za przykład można podać Piotra Roguckiego, który aż pięć razy próbował swoich sił w Piosturze, by dopiero w 2000 roku go wygrać, a w roku następnym poprowadzić.


A poniżej zwyciężczyni z 2003 roku - Mirosława Żak


Zdjęcia z archiwum Koła PTTK „Chałupa" i CKiW w Andrychowie


A dziś Sławomir najbardziej znany jest z tego przeboju.


Czym był PIOSTUR GOROL SONG?

Piostur Gorol Song był gólnopolskim Przeglądem Piosenki Turystycznej i Poetyckiej, który przez 38 lat cieszył się niesłabnącą popularnością wśród młodych oraz uznanych artystów a także licznej publiczności. Nie ma co ukrywać, że był symbolem miejskiej – andrychowskiej kultury, który pozytywnie wpływał na wizerunek miasta. Impreza zawsze przyciągała uczestników i widzów z całego kraju.

Wygrana w tym konkursie piosenki dawała kwalifikację do udziału w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Na zakończenie wydarzenia organizatorzy zawsze przygotowywali koncert jakiejś gwiazdy. Na deskach Miejskiego Domu Kultury występowali m.in.: Marek Grechuta, Urszula Dudziak, Grzegorz Turnau, Stanisław Sojka, Andrzej Sikorowski, Justyna Steczkowska, Maria Peszek, Anna Maria Jopek, Czesław Mozil, Renata Przemyk, Halina Mlynkova, Anna Dąbrowska, Maciej Maleńczuk, Kuba Sienkiewicz, Kasia Kowalska i wielu innych.

Kilka lat temu ówczesna dyrekcja Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie zmieniła Piostur Gorol Song na festiwal piosenki pn. Fabryka Muzyki Niezwykłej, w którym postawiono bardziej na gwiazdy większego formatu, a mniej na konkurs dla młodych artystów. Impreza straciła swój prestiż - przynajmniej jeśli chodzi festiwal młodych muzycznych talentów. Ubiegłoroczna edycja przeglądu została w ogóle odwołana z powodu niewielkiej ilości chętnych chcących wziąć udział w przeglądzie.

Obecnie CKiW ma nowe kierownictwo. Może uda się odbudować dawny Piostur?


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

`, 01.04.2018 16:52

"fajnych"........... Aha :-)

szpp, 01.04.2018 16:40

zapytaj p. przybyłowicza

szpp, 01.04.2018 16:40

fajnych

`, 01.04.2018 12:53

"ludzie chodzili tylko na koncerty gwiazd"............ ??? Jakich ???

szpp, 01.04.2018 12:36

i tak na piostur nikt nie chodził. ludzie chodzili tylko na koncerty gwiazd

`, 29.03.2018 20:45

To źle Ci się wydaje bo jest już trzeci sezon ............ :-)

janjan, 29.03.2018 20:12

Też mi się wydaje że to jest gwiazda jednego sezonu

igor102, 29.03.2018 18:10

teraz z perspektywy czasu widać ile zła wyrządziła Aneta W. - zatrudniona przez burmistrza na przekór mieszkańcom ...a co tam jeszcze wyjdzie w praniu jedynie księgowi z CBA raczą wiedzieć ;-)))

`, 29.03.2018 05:29

"gościu wypromowany przez pisowską telewizję i tyle" ............ ?????????? ............. "Słynny SŁAWOMIR pierwsze muzyczne kroki stawiał podczas Piosturu w Andrychowie. Zdobył nawet nagrodę".............. Nagroda podczas Piosturu a Andrychowie to "pisowska telewizja" ?????????????? ...... :-) :-) :-) "i tyle"

xpek, 28.03.2018 21:20

gościu wypromowany przez pisowską telewizję i tyle. gwiada jednego sezonu. za rok nikt nie będzie o nim pamiętał