reklama

Rewitalizacja ruin zamku stanie się faktem?

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 03.03.2022 21:00, eł

Architekci, którzy opracowali projekt, są dobrej myśli.

Rewitalizacja ruin zamku stanie się faktem?

Już kilka lat temu pracownia URBA Architects przygotowała na zlecenie władz gminy Lanckorona projekt rewitalizacji ruin tamtejszego zamku i jego najbliższych okolic. Niestety, potem trafił on na dłuższy czas do szuflady, z braku środków na przeprowadzenie przewidzianych w nim prac. Teraz pomysł uatrakcyjnienia Góry Zamkowej powraca.

Wracamy do Lanckorony! Trzymajcie kciuki za powodzenie w realizacji naszej koncepcji rewitalizacji zamku i wzgórza zamkowego. Dzięki staraniom lokalnego samorządu szanse na pozytywne scenariusze tego projektu wzrosły” - cieszą się autorzy koncepcji we wpisie, który zamieścili na facebookowej stronie pracowni URBA Architects.

Ruiny średniowiecznego zamku w Lanckoronie nawet w swym obecnym stanie są niemałą atrakcją turystyczną, zwłaszcza od czasu, gdy razem z Kalwarią Zebrzydowską zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W pogodne dni nigdy nie brakuje chętnych do ich odwiedzenia. Najbardziej ciekawcy próbują zbadać każdy zakamarek, wspinają się na pozostałości murów, starają się obejść obiekt z każdej strony. Choć ruiny emanują niezaprzeczalnym urokiem, wymagają zabezpieczenia, aby powstrzymać ich dalszą degradację.

Opracowany w latach 2017-2018 przez URBA Architects projekt zakłada nadbudowę i uzupełnienie metodami konserwacji zachowawczej murów zamku, aby zabezpieczyć go w charakterze stałej ruiny. W planach jest zaostrzenie profili bastionów i rekonstrukcja umocnień oraz mostu zwodzonego. Dodatkową atrakcję ma stanowić ekspozycja muzealna. Nie zabraknie też tablic informacyjnych.

Również otoczenie zamku ma przejść niemałą metamorfozę. Chodzi między innymi o wytyczenie ścieżek, utworzenie miejsc z ławkami i zadaszeniami oraz przerzedzenie zieleni. Powstaną punkty widokowe, a także miejsca obserwacji ptaków i płazów. Z platformy, która zostanie wybudowana w zamkowej wieży, można będzie podziwiać Kalwarię Zebrzydowską.


Wizualizacje: Flexiforma

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy