reklama

Prawie 200 osób poznało tajemnice zamku [FOTO]

, Kultura - Rozrywka, MAGAZYN, Wiadomości, 26.09.2021 10:00,
Ogromne zainteresowanie zwiedzaniem zamku w Bulowicach.
Prawie 200 osób poznało tajemnice zamku [FOTO]
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zorganizowało w sobotnie (25.09) popołudnie zwiedzanie Pałacu Larischów w Bulowicach. Zamek zwiedziło prawie 200 osób!

Organizatorzy obiecują, że porozmawiają z właścicielem zespołu parkowo-pałacowego o kolejnych takich spotkaniach.

Pałac w Bulowicach, przykład angielskiego neogotyku, został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku. Ale Larischowie już wcześniej byli związani z Bulowicami. Jeszcze pod koniec poprzedniego stulecia kupili dobra osieckie od Franciszka Ksawerego Branickiego. Sprzedawali i skupowali kolejne ziemie. Na przestrzeni niemal 150 lat w ich rękach znajdowały się m.in. majątki w Kętach, Bujakowie, Nowej Wsi, Bielanach, Hecznarowicach i Bulowicach... Współpracowali z lokalną społecznością, zajmowali ważne stanowiska. Wszystko zmieniła II wojna światowa. Po wojnie wrócili do domu tylko na chwilę. Pałac – nazywany zamkiem – przeszedł na własność Skarbu Państwa, w przestrzeni dworu urządzono szpital: najpierw przeciwgruźliczny, potem leczenia odwykowego. Potomkowie odzyskali siedzibę swych przodków dopiero kilka lat temu.
foto: Muzeum w Kętach

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy