reklama

Po filmie o Kętach, również premiera książki o Kętach

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 03.12.2019 16:28, INFORMACJA PRASOWA
Po filmie o Kętach, również premiera książki o Kętach
Niedawno zapowiadaliśmy, że 12 grudnia w kinie w Kętach będzie miała premiera filmu o Kętach. Zainteresowanie jest rekordowe. Na pierwszy seans o godzinie 18:00 nie ma już wolnych miejsc. Drogi seans zaplanowano tego samego dnia o godzinie 19:00

Tymczasem - jak informuje nas Łukasz Gieruszczak z muzeum w Kętach - 13 grudnia o godzinie 18:00 w remizie OSP Kęty w Kętach odbędzie się premiera monografii Kęt.

Przygotowywana od kilku lat publikacja obejmuje swym zasięgiem historię Kęt oraz sołectw (obecnej) gminy od początków osadnictwa w tym regionie aż do roku 1945. Monografia to efekt żmudnej pracy kilkunastoosobowego zespołu specjalistów, niezliczonych godzin spędzonych w archiwach na terenie Polski i poza jej granicami, wynik głębokich analiz dotyczących źródeł historycznych, a także skrupulatnej syntezy i weryfikacji faktów już nam dobrze znanych.

Nie brakuje oczywiście najnowszych badań i związanych z nimi odkryć – tłumaczy dyrektor muzeum, a jednocześnie jeden z trzech redaktorów monografii dr Marta Tylza-Janosz. – Dwutomowa pozycja zawiera m.in. 200 fotografii, bazę ponad 3 tys. nazwisk osób związanych z gminą Kęty, kilkadziesiąt dotąd niepublikowanych map i zestawień. Uważamy, że Kęty ze swoją piękną historią zasługują na tak wyjątkową publikacje – dodaje.


Wydawnictwo to pierwsza próba tak szerokiego spojrzenia na lokalną historię. Naukowe opracowania, różnorodność przytaczanych materiałów pozwalają sądzić, że publikacja będzie doskonałym elementem promocji gminy na arenie regionalnej i krajowej, a rzetelność wykonania uczyni z monografii pozycję niezwykle pomocną – o czym przekonują twórcy – dla kilku następnych pokoleń kęczan, zarówno w perspektywie edukacyjnej, jak i hobbystycznej. Potwierdzają to słowa jednego z recenzentów, dra hab. Lecha Krzyżanowskiego z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: – Zarówno podjęty temat, jak i sposób jego opracowania nie budzą wątpliwości. Książka poszerzy znacznie wiedzę nie tylko o samym mieście, ale i o zachodnich krańcach Galicji, przez co stanie się pomocna dla kolejnych pokoleń historyków podejmujących te zagadnienia.

Książkę tworzą teksty dwunastu autorów, którzy pracowali pod okiem trójki redaktorów: dr Konrada Meusa (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), dr Marty Tylzy-Janosz oraz Doroty Żurek (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie). – Monografia łączy przedstawicieli środowisk naukowych z różnych regionów Polski – mówi Konrad Meus. – Autorzy to na co dzień pracownicy uniwersytetów: Pedagogicznego, Jana Pawła II, Śląskiego czy Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W prace byli też zaangażowani badacze z Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Instytutu Pamięci Narodowej czy bielskiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach. Swój udział w projekcie mają też pracownicy Muzeum w Kętach.

Warto dodać, że badania prowadzono m.in. w Warszawie, Krakowie, w Wiedniu, Jerozolimie, we Lwowie oraz – rzecz jasna na terenie gminy Kęty.

Premiera książki „Kęty. Blaski i cienie miasta w minionych wiekach. Monografia historyczna”

Piątek, 13 grudnia 2019 r., godz. 18.00

Remiza OSP w Kętach (ul. A. Mickiewicza 10)

Patronat nad publikacją objął Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar

Uwaga! W dniu premiery dwutomową pozycję będzie można nabyć w promocyjnej cenie 80 PLN (regularna cena to 90 PLN).


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ulubieniec, 06.12.2019 09:31

A może i dobrze, że uwieczniają słowo o Kętach . Przecież jak dalej będą tak "gospodarzyć" to to miasto zniknie z powierzchni ziemi .