reklama

Ogromne zainteresowanie zwiedzaniem zamku w Bulowicach

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 01.07.2021 20:55, PG
Taka perełka na mapie gminy Kęty.
Ogromne zainteresowanie zwiedzaniem zamku w Bulowicach

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zorganizowało w czwartkowe (01.07.) popołudnie zwiedzanie Pałacu Larischów w Bulowicach. Zainteresowanie było spore, więc trzeba było wcześniej zamknąć listę uczestników.

Jednak organizatorzy obiecują, że porozmawiają z właścicielem zespołu parkowo-pałacowego o kolejnych takich spotkaniach.


Warto przypomnieć, że dopiero kilka lat temu Zamek w Bulowicach został odzyskany przez właścicieli – rodzinę Larischów.

Pałac ten wybudował w 1882 roku Edmund Larisch dla swojej żony Jessy, która zgodziła się zamieszkać w Polsce pod warunkiem, że mąż wybuduje jej taki sam zamek w jakim dotychczas mieszkała w Szkocji. W czasie II wojny światowej rodzinę eksmitowano z zamku i stworzono tam sierociniec dla esesmańskich dzieci. Po wojnie Aleksander Larisch – syn Edmunda wybrał sobie za żonę jedną mieszkanek Bulowic – Marię. Ślub odbył się w 1947 roku. Potem Larischom po raz drugi odebrano majątek a rodzina osiedliła się w Bielsku, gdzie mieszka do dzisiaj.

W 1948 roku w zamku zorganizowano sanatorium dla chorych na gruźlicę a następnie oddział odwykowy Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie. Dopiero kilka lat temu syn Marii i Aleksandra – Jerzy oraz ich dwie córki odzyskali zamek. Co ciekawe, Jerzy jest wykładowcą w popularnej na Podbeskidziu Akademii Techniczno – Humanistycznej w Bielsku – Białej.

foto: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy